Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

Jak państwa organizują swoje sektory kosmiczne? POLSA prezentuje opracowanie

Ilustracja: Polska Agencja Kosmiczna [polsa.gov.pl]
Ilustracja: Polska Agencja Kosmiczna [polsa.gov.pl]

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) opublikowała zaktualizowany przegląd wybranych struktur organizacyjno-przemysłowych składających się na sektory działalności kosmicznej dwunastu konkretnych państw. Publikacja zawiera w szczególności opis sektorów państw Europy Środkowo-Wschodniej, stanowiących naturalny pierwszy szereg potencjalnych i aktualnych partnerów instytucjonalno-branżowych Polski w przedmiocie współpracy międzyrządowej i gospodarczej. Opracowanie jest dostępne do pobrania na stronie internetowej POLSA.

Celem opracowania jest przybliżenie informacji na temat rynku kosmicznego 12 państw: Austrii, Belgii, Czech, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Słowacji, Ukrainy, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. W dużej części są to zatem państwa, z którymi Polska Agencja Kosmiczna lub ogólnie państwo polskie nawiązały partnerstwo bądź relacje współpracy na rzecz wzajemnego rozwoju swoich sektorów kosmicznych. "Obecnie najbardziej intensywną współpracę międzynarodową w obszarze space Polska realizuje z Belgią, państwami Grupy Wyszehradzkiej oraz Ukrainą" - podkreślono w komunikacie POLSA nt. raportu przygotowanego przez ekspertów agencji.

Raport „Analiza sektora kosmicznego wybranych państw” jest aktualizacją materiału z 2018 r. Rozszerzono i zaktualizowano dane dotyczące sektora kosmicznego Austrii, Belgii, Czech, Niemiec, Słowacji, Wielkiej Brytanii i Węgier. Dodatkowo dokonano analizy rynków kosmicznych Francji, Hiszpanii i Włoch – trzech z pięciu głównych graczy rynku kosmicznego w Europie. Ponadto publikacja została uzupełniona o rozdział dotyczący Stanów Zjednoczonych – globalnego lidera w kwestii eksploracji przestrzeni kosmicznej.

Każdy rozdział opisuje sektor kosmiczny jednego z państw według jednolitego schematu i zawiera m.in. informacje na temat struktury sektora, polityki kosmicznej, współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i Komisją Europejską (KE) oraz pozostałej współpracy bilateralnej. W niektórych przypadkach zawarto również̇ informacje o możliwym rozwoju współpracy z Polską.

Źródło: Polska Agencja Kosmiczna

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!