Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

Księżycowi astronauci, wystąp! NASA werbuje załogi przyszłych misji

Nowe pokolenie astronautów NASA wyłonione w 2017 roku (wśród nich dwoje uczestników z ramienia kanadyjskiej agencji kosmicznej CSA). Fot. NASA [nasa.gov]
Nowe pokolenie astronautów NASA wyłonione w 2017 roku (wśród nich dwoje uczestników z ramienia kanadyjskiej agencji kosmicznej CSA). Fot. NASA [nasa.gov]

#BeAnAstronaut - pod takim hasłem amerykańska agencja kosmiczna NASA otworzyła pierwszy od lat nabór kandydatów na astronautów, gotowych do udziału w szczególnie wymagających eksploracyjnych misjach kosmicznych w niedalekiej przyszłości. Związany jest on z realizacją programu Artemida (Artemis), który ma pozwolić USA powrócić na Księżyc, a w dalszej kolejności być może także przystąpić do zdobywania Marsa.

NASA uruchomiła nowy nabór kandydatów na astronautów po raz pierwszy od ponad czterech lat. Jest on wyjątkowy także z innego względu - jego uczestnicy będę oficjalnie rozpatrywani jako potencjalni członkowie załóg misji księżycowych, które nie dochodziły do skutku od momentu ostatniego lotu programu Apollo w grudniu 1972 roku (misja Apollo-17). "Ameryka od czasu programu Apollo nigdy nie była tak blisko ponownego wysłania astronautów na Księżyc - do 2024 roku wyślemy pierwszą kobietę i kolejnego mężczyznę na południowy biegun Księżyca" - zadeklarował administrator NASA Jim Bridenstine. "Jeżeli zawsze marzyliście o byciu astronautami, zgłaszajcie się" - dodał.

W opublikowanym na swojej stronie internetowej komunikacie NASA zapewnia, że nowi astronauci będą mogli pracować zarówno na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, jak też na przyszłej, okołoksiężycowej Gateway - planowanej załogowej stacji kosmicznej, która zostanie umieszczona na orbicie wokół Srebrnego Globu.

Zgłoszenia przyjmowane będą do końca marca, a NASA chce zakończyć selekcję kandydatów na astronautów w połowie 2021 roku. Najważniejsze wymagania stawiane w ogłoszeniu to amerykańskie obywatelstwo i ukończenie odpowiednich studiów z zakresu nauk ścisłych lub inżynierii. Agencja podaje także, że konieczne będą częste podróże. Wybrani kandydaci na astronautów przez dwa lata będą zdobywać podstawowe umiejętności, a po zakończeniu szkolenia staną się członkami korpusu astronautów.

Podawana w ogłoszeniu roczna pensja ma oscylować w przedziale od 104 898 do 161 141 USD.

Poprzedni raz, gdy NASA szukała kandydatów na astronautów misji nowej generacji, miał miejsce pod koniec 2015 roku. Zgłosiło się wówczas rekordowo dużo, bo aż 18,3 tys. zainteresowanych. Z tej obszernej grupy wyłoniono w 2017 roku "jedenastkę" wybrańców.

Opracowanie: PAP/MK

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!