Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

Luksemburg utopił 12 mln euro w kosmicznym górnictwie

Ilustracja: Pixabay
Ilustracja: Pixabay

W obliczu mnożących się pytań luksemburski minister gospodarki Etienne Schneider przyznał, że państwo straciło 12 mln euro na inwestycji w amerykańską firmę Planetary Resources. To przedsiębiorstwo z USA miało w przyszłości realizować projekty związane z kosmicznym górnictwem. Zostało tymczasem niedawno wchłonięte przez ConsenSys Inc., firmę pracującą nad wykorzystaniem technologii blockchain i kryptowaluty Ethereum.

Rząd Wielkiego Księstwa Luksemburga zdecydował się zainwestować 25 mln euro w Planetary Resources w 2016 r. Za pośrednictwem Société Nationale de Crédit et d’Investissement (SNCI) utworzono wówczas spółkę zależną SAAM Luxembourg, kosztem 13,75 mln euro. Z tej kwoty aż 12 mln zostało bezpośrednio wpompowane w Planetary Resources, za co SAAM otrzymała 10% udziałów w tymże amerykańskim przedsięwzięciu na rzecz pozyskiwania surowców z planetoid.

Jednak w sytuacji braku nowych źródeł finansowania sytuacja finansowa spółki Planetary Resources stale się pogarszała. W październiku 2018 r. luksemburski rząd zdecydował się na sprzedaż swoich 10% akcji Planetary Resources celem zminimalizowania dalszych strat po stronie SAAM oraz samego SNCI. Zbycie udziałów nastąpiło przed wspomnianym przejęciem Planetary Resources przez ConsenSys Inc.

Niemniej, jak otwarcie przyznał Etienne Schneider przed parlamentem, 12 mln euro zainwestowane w amerykańskie przedsiębiorstwo kosmiczno-górnicze przepadło. Zarazem jednak minister wyjaśnił, że związane z tą inwestycją ryzyko było znane i brane pod uwagę od samego początku, a inwestycja w Planetary Resources była zgodna z linią polityki Luksemburga, mającą na celu zajęcie przez ten kraj dogodnej pozycji w rozwijającej się branży New Space.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!