Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

Polityka kosmiczna w polu zainteresowania ministrów

Minister Jadwiga Emilewicz w rozmowie z Dyrektorem Generalnym ESA Janem Woernerem. Fot. MPiT
Minister Jadwiga Emilewicz w rozmowie z Dyrektorem Generalnym ESA Janem Woernerem. Fot. MPiT

W ostatnim czasie kwestie związane z polityką kosmiczną i przemysłem kosmicznym coraz częściej pojawiają się w wystąpieniach członków polskiego rządu. W połowie grudnia zupełnie niezależnie odnieśli się do tego tematu ministrowie przedsiębiorczości i technologii oraz spraw zagranicznych. Jadwiga Emilewicz poruszała tę kwestię na szerszym forum europejskim, zaś Jacek Czaputowicz na niwie krajowej.

We wtorek 18 grudnia br. minister Jadwiga Emilewicz uczestniczyła w Paryżu w konferencji Przyjaciół Przemysłu. Tematem przewodnim wydarzenia było wzmacnianie pozycji przemysłu Unii Europejskiej na rynku globalnym. Ministrowie państw wspólnoty odpowiedzialni za gospodarkę debatowali na temat najistotniejszych celów i najważniejszych polityk, jeśli chodzi o wspieranie europejskiego rozwoju gospodarczego.

Na wydarzeniu nie zabrakło tematów kosmicznych. Polska minister rozmawiała w stolicy Francji z Janem Woernerem, Dyrektorem Generalnym Europejskiej Agencji Kosmicznej. Poruszyła wówczas kwestie związane z zaangażowaniem polskich podmiotów w działania i projekty ESA.

Polska uważa, że w relacjach pomiędzy głównymi aktorami europejskiej polityki kosmicznej powinniśmy dążyć do wykorzystywania wszystkich mocnych stron Agencji, a ESA powinna kontynuować działania zmierzające do zwiększenia udziału małych i średnich przedsiębiorstw w swoich programach.

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii

Tego samego dnia tematyka kosmiczna zagościła również na organizowanym corocznie spotkaniu szefa dyplomacji z przedsiębiorcami i administracją. Dotyczyło ono aktywności polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakresie tzw. dyplomacji ekonomicznej.

Minister Czaputowicz podkreślał, jak ważne dla gospodarki jest zwiększanie innowacyjności oraz wspieranie sektorów zaawansowanych technologii. Zaznaczył, że wśród takich branż poczesne miejsce zajmuje w Europie przemysł kosmiczny.

Przemysł kosmiczny i współpraca z Polską Agencją Kosmiczną to rozwojowy obszar dyplomacji ekonomicznej. Mamy już na koncie wspólne misje do Norwegii, Szwecji, Rumunii i Izraela.

Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych

Na spotkanie z szefem resortu spraw zagranicznych przybyło około 200 osób. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Departament Współpracy Ekonomicznej MSZ.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!