Reklama

Polska

Budzyń: Zachęcamy studentów by zgłaszali się do programu REXUS/BEXUS

”REXUS/BEXUS to program organizowany przez ESA przy współpracy z niemiecką i szwedzką agencją kosmiczną. To właśnie on umożliwił nam lot naszego eksperymentu rakietą suborbitalną. Jest też opcja lotu stratosferycznego balonem” - mówi Dorota Budzyń, koordynatorka DRilling Experiment for Asteroid Mining.

Eksperyment wrocławskiego zespołu DREAM (z ang. DRilling Experiment for Asteroid Miting), został zrealizowany w ramach programu REXUS/BEXUS. Studenci z Politechniki Wrocławskiej chcieli zbadać proces wiercenia w warunkach mikrograwitacji i ciśnienia panującego w przestrzeni kosmicznej.

Chcemy być w Polsce i tworzyć polski przemysł, i skoncentrować się na Wrocławiu. Tam mamy wielu utalentowanych inżynierów, którzy opuszczają Politechnikę i inne placówki naukowe. Chcemy z nich stworzyć zespół, który będzie mógł osiągnąć dużo więcej niż nam się udało do tej pory.

Mikołaj Podgórski, zespół DREAM

Spędziliśmy półtora roku nad tym, żeby DREAM zadziałał w kosmosie. Teraz została nam obróbka danych i świętowanie tego wielkiego sukcesu. (...) Są pomysły zrobienia trochę większego eksperymentu, analogicznego do DREAM, z pobieraniem urobku.

Dorota Budzyń, lidreka zespołu DREAM

Reklama

Komentarze

    Reklama