Reklama

Polska

European Spacetech Transfer Forum 2019 już w czwartek 25 kwietnia w Warszawie

Źródło ilustracji: polsa.gov.pl
Źródło ilustracji: polsa.gov.pl

Agencja Rozwoju Przemysłu we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną, zaprasza na European Spacetech Transfer Forum 2019 – najważniejszą biznesową konferencję w Polsce, poświęconą transferowi technologii kosmicznych.

ARP SA angażując się w sektor kosmiczny, nie tylko jest organizatorem ww. konferencji, ale prowadzi wiele działań wspierających branżę. Opiera swoje działania na czterech zdefiniowanych filarach – promocja sektora, wsparcie kadr, nowe inicjatywy, pożyczki i inwestycje. 

W składzie inicjatyw znajdziemy m.in. Sieć Otwartych Innowacji – europejski projekt grantowy dla MŚP – znakomite narzędzie do obniżania ceny technologii. ARP SA szerzy kulturę „otwartych innowacji” dla polskich firm, które szukają partnerów na całym świecie z gotowymi do wdrożenia innowacjami.

Program stażowy Rozwój Kadr Sektora Kosmicznego, porozumienie o współpracy ze Związkiem Pracodawców Sektora Kosmicznego, współpraca z Politechniką Warszawską – obejmująca patronat nad Studenckim Kołem Astronautycznym działającym przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa, to tylko niektóre z aktywnych form wsparcia branży kosmicznej.

ARP SA odpowiada również za organizację Inkubatora Biznesowego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA BIC). Konkurs ESA BIC Poland jest odpowiedzią na potrzeby rozwijającego się sektora kosmicznego w Polsce i ma na celu wspieranie start-upów lub nowo utworzonych firm. Utworzenie ESA BIC jest również jednym z podstawowych celów ujętych w Polskiej Strategii Kosmicznej, opublikowanej przez Ministerstwo Rozwoju w 2017 roku.

W czerwcu 2017 r. z inicjatywy ARP S.A. wystartowała pierwsza edycja Forum Satelitarnego. Była to największa konferencja poświęcona technikom satelitarnym i wykorzystaniu zdobywanych dzięki nim danych.

W odpowiedzi na zgłaszane zapotrzebowanie firm sektora kosmicznego na produkty finansowe uwzględniające specyfikę branży, Agencja Rozwoju Przemysłu przygotowała specjalną linię pożyczkową. Jest to pożyczka dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w sektorze technologii kosmicznych i współpracujących z organizacjami narodowymi lub międzynarodowymi, których celem jest eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej i/lub ich podwykonawcami (np. ESA, GSA, EDA, agencje narodowe, a także firmy PRIME).  

ARP SA posiada prawie 20% zaangażowanie kapitałowe w spółce Creotech Instruments. Dzięki pozyskanym z ARP SA środkom, firmie udało się zamknąć inwestycje w park maszynowy i zapewnić miejsce, w którym mogły być realizowane kontrakty z ESA.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) przyznało firmie Creotech Instruments ponad 15 mln zł na rozwój innowacyjnej platformy mikrosatelitarnej. W kwietniu 2017 roku firma ogłosiła plan budowy uniwersalnej, modułowej platformy satelitarnej HyperSat. Seryjna produkcja satelitów, z których skorzystać będą mogli zarówno nabywcy krajowi, jak i zagraniczni, może rozpocząć się już w 2020 roku.

Podczas  konferencji zaplanowano m.in.:

  • przegląd innowacyjnych rozwiązań prezentowanych przez ESA Technology Broker Network;
  • ARP Innovation Pitch 4Space – sesja pitchingowa podczas, której firmy zaprezentują rozwiązania wytworzone w sektorze kosmicznym, zaadaptowane do innych branż przemysłowych;
  • konsultacje ekspertów w zakresie prawno – patentowym, biznesowym i technologicznym;
  • sesję spotkań B2B.

Ważnymi punktami w agendzie wydarzenia, jest podpisanie dwóch listów intencyjnych:

  1. ARP – DLR, czyli Niemieckie Centrum Kosmiczne. List ma służyć zacieśnieniu współpracy pomiędzy instytucjami, która ma na celu uzyskanie dostępu dla  polskich małych i średnich firm kosmicznych do innowacyjnych technologii opracowanych w DLR. ARP SA dodatkowo, dzięki grantom z projektu Sieć Otwartych Innowacji, ma możliwość współfinansowania patentów licencji i know-how, nabywanych przez polskie MŚP od DLR.
  2. Drugi list intencyjny – Scanway z German Orbital Systems, który ma być początkiem współpracy pomiędzy dwiema firmami – polską i niemiecką – aktywnie działającymi w obszarze tzw. New Space. Ma na celu wsparcie technologiami i wiedzą przez German Orbital Systems procesu integracji satelity ScanSat opracowywanego przez wrocławski Scanway. Jest to świetny przykład transferu technologii w sektorze kosmicznym.

W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele branży, reprezentujący instytucje oraz duże i małe firmy z Europy, USA, Kanady  oraz  Izraela.

Zapraszamy 25 kwietnia br. w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT, ul. Poleczki 19, o godz. 10:00. 

Zachęcamy do rejestracji pod tym adresem. Tutaj znajduje się agenda wydarzenia.

Źródło: ARP

Reklama

Komentarze

    Reklama