Jak na pół roku „oślepiono” Wojsko Polskie? [OPINIA]

14 maja 2018, 16:51
csmedsg
Satelita COSMO-SkyMed Seconda Generazione (CSG). Ilustracja: Thales Group

Przez ponad dwa miesiące Siły Zbrojne RP próbują zakupić nowy pakiet zdjęć satelitarnych. Prawdopodobnie oznacza to, że przez co najmniej sześć miesięcy Wojsko Polskie nie miało dostępu do stałego źródła danych satelitarnych a Ośrodek Rozpoznania Obrazowego w Białobrzegach nie był w pełni wykorzystany.

Pozornie wszystko odbywa się w najlepszym porządku. 2. Regionalna Baza Logistyczna w Warszawie ogłosiła przetarg na kupno „usługi wykonania optoelektronicznych, satelitarnych danych obrazowych”, która miała być zrealizowana przede wszystkim na potrzeby Ośrodka Rozpoznania Obrazowego w Białobrzegach. Następnie otworzono propozycje ofertowe i prawdopodobnie wybrano dostawcę.

Problem jest jednak w datach. Ogłoszenie o zamówieniu opublikowano bowiem 15 lutego 2018 r. natomiast otwarcie ofert nastąpiło dopiero 24 kwietnia 2018 r. Co więcej do dnia 14 maja 2018 r. (daty zakończenia pisania tego artykułu) na stronie 2. RBL w Warszawie nie pojawiła się informacja o wyborze dostawcy danych satelitarnych. Nie wiadomo więc, który z dwóch podmiotów składających ofertę (spółka Allies Incorporated z Warszawy i PZL „Warszawa-Okęcie” S.A. z Warszawy) został wybrany i czy dane te już dotarły do wojska.

Niestety te trzy miesiące trwania postępowania to nie wszystko. Przerwę w dostawach danych satelitarnych należy bowiem liczyć od momentu, kiedy one przestały płynąć do polskiego wojska. W najlepszym przypadku jest to dzień 30 listopada 2017 r. Oczywiście nie znamy treści kontraktów zawieranych w tej sprawie rok temu, ale można się domyślać, że warunki dostawy były podobne do tych, jakie postawiono w zamówienie z 15 lutego 2018 r. A tam wyraźnie zaznaczono, że w ramach trzyletniego kontraktu Wojsko Polskie ma otrzymać po 310 kompletów optoelektronicznych, satelitarnych danych obrazowych, w 2018, 2019 i 2020 roku i za każdym razem usługi mają być zrealizowane w poszczególnych latach do 30 listopada.

Sytuacja jest jednak prawdopodobnie jeszcze gorsza. Jest bowiem mało prawdopodobne by ostatnie dane obrazowe z satelity obserwacyjnego zostały przesłane do Polski dokładnie w dniu 30 listopada 2017 r. Przerwa w dostawie zdjęć satelitarnych trwa więc najprawdopodobniej od połowy listopada 2017 r. do połowy maja 2018 r.

Z biurokratycznego i prawnego punktu widzenia wszystko jest oczywiście w porządku, ale nie z punktu widzenia polskiego bezpieczeństwa.

Zgodnie z przepisami ale z zagrożeniem dla polskiego bezpieczeństwa

Dziwnym zbiegiem okoliczności to prawdopodobnie właśnie w okresie od listopada 2017 r. do kwietnia 2018 r. zakończono budowę odpowiedniej infrastruktury i przebazowano do Obwodu Kaliningradzkiego rakietową baterię nadbrzeżną systemu „Bastion” (z ponaddźwiękowymi rakietami P-800 „Oniks” o zasięgu ponad 400 km) i rakietową baterię nadbrzeżną systemu „Bał” (z poddźwiękowymi rakietami przeciwokrętowymi H-35 „Uran” o zasięgu od 120 do 260 km). Dokładnie również w tym czasie (w marcu 2018 r.) Rosjanie testowali nowe sposoby wykorzystania tego uzbrojenia naprowadzając je z pomocą produkowanych na licencji izraelskiej bezzałogowych samolotów „Forpost” (dzięki czemu wyeliminowano problem tzw. „horyzontu radiolokacyjnego).

Czytaj też: Rosyjski NDR ćwiczy „propagandowo” w Obwodzie Kaliningradzkim [Foto]

Takie czasowe „oślepienie” Wojska Polskiego nie zdarzyło się zresztą po raz pierwszy. Podobnie było również w 2017 r., gdy 2. Regionalna Baza Logistyczna ogłosiła 17 lipca przetarg na dostawę za 208 000 zł pięćdziesięciu kompletów optoelektronicznych danych z systemu satelitarnego. W 2. RBL zażądano wtedy, by dostawa tych danych zakończyła się do 29 września 2017 r., co od razu nasunęło przypuszczenie, że chodzi tak naprawdę o zapewnienie satelitarnego rozpoznania białorusko-rosyjskich manewrów wojskowych „Zapad-17” odbywających się w drugiej połowie września 2017 r. m.in. tuż przy polskich granicach.

Ubiegłoroczne postępowanie nie odbywało się jednak według założonego planu. Oczywiście zgodnie z pierwszym ogłoszeniem opublikowanym 17 lipca 2017 r. poszczególni oferenci mieli dostarczyć swoje oferty do 25 lipca 2017 r., ale termin ten został przesunięty: - najpierw na 1 sierpnia 2017 r., później na 8 sierpnia 2017 r., a ostatecznie na 17 sierpnia 2017 r. Czy zdążono więc na „Zapad-17” z wykonaniem usługi nie wiadomo.

Natomiast wiadomo na pewno, że przez przedłużające się postępowanie nie było możliwości prowadzenia stałej analizy „optoelektronicznych, satelitarnych danych obrazowych” w okresie od listopada 2017 r. do połowy maja 2018 r.

Oczywiście Wojsko Polskie prawdopodobnie ma rezerwowe źródła dostaw informacji z rozpoznania satelitarnego (o czym świadczy chociażby umowa z 2014 r. na uzyskiwać dane radarowe z włoskiej konstelacji COSMO-SkyMed). Po otwarciu dostępu do danych z satelitów SAR (korzystających z radaru o syntetycznej aperturze) COSMO-SkyMed pierwszej generacji (CSK), Polska przygotowuje się aktualnie do poszerzenia zdolności w zakresie odbioru danych z satelitów drugiej generacji (COSMO-SkyMed Seconda Generazione, CSG). Wcześniej jednak oczekiwana jest również integracja polskiego segmentu użytkownika z sygnałem satelity optoelektronicznego OPTSAT-3000, który znajduje się we włoskiej służbie od sierpnia 2017 roku. Jego włączenie do polskiego systemu ma nastąpić jeszcze w 2018 roku. Jeżeli jednak dane od włoskiego sojusznika byłyby rzeczywiście wystraczające, to nie trzeba byłoby ogłaszać przetargu w 2. RBL. A przetargi te się jednak systematycznie organizuje.

Dlaczego polscy wojskowi nie chcą zmienić przepisów, które zresztą sami napisali?

Niestety przerwy w dostawie danych satelitarnych będą się zdarzały w kolejnych latach. Będą one oczywiście najczęściej krótsze niż na przełomie 2017 i 2018 roku ale zawsze przez około 2 miesiące (w grudniu i następującym po nim styczniu) Ośrodek Rozpoznania Obrazowego w Białobrzegach nie będzie miał aktualnych informacji do analizy.

Wojskowi oczywiście tłumaczą się koniecznością zakończenia roku finansowego i wskazują, że działają zgodnie z przepisami, co jednak nie zmienia faktu, że są okresy w roku, kiedy polska armia jest praktycznie „ślepa”. Tymczasem jest wiele przykładów, że systematyczne dostawy do wojska mogą być realizowane: i 31 grudnia, i 5 stycznia. W jakiś przecież sposób, stołówkom w jednostkach wojskowych dostarcza się świeży chleb i to często wcale nie z wojskowych piekarni (które w wielu miejscach zostały zlikwidowane – jak np. na Oksywiu w Gdyni).

Jeżeli więc można w sposób ciągły zabezpieczyć chleb, to można również tak działać ze zdjęciami satelitarnymi. Jeżeli się tego nie zmieni to poprzez przedłużające się postepowania może dojść rzeczywiście do sytuacji, gdy polskim analitykom obrazowym nie uda się na czas wykryć nagle pojawiającego się zagrożenia. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że sposobów np. na przesunięcie daty otwarcia ofert jest ogromna ilość. W postępowaniu z 15 lutego 2018 r. termin ten wyznaczono początkowo na 27 marca 2018 r., ale ostatecznie odsunięto go na 24 kwietnia 2018 r.

Jednak nie opóźnienie o miesiąc postępowania budzi niepokój, ale przyczyny dla którego można to było zrobić. Dostawa danych satelitarnych do Ośrodka Rozpoznania Obrazowego w Białobrzegach została bowiem „proceduralnie” wstrzymana z powodu konieczności złożenia wyjaśnień oraz wprowadzenia zmian do Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ).

Zmiany te polegały:

  • najpierw na dopisaniu uwagi w SIWZ, że „Zamawiający dopuszcza rozdzielczość 0,5 m GSD po resamplingu pod warunkiem, że zastosowanie metody przepróbkowania zapewniają zdolność interpretacyjną zdjęć satelitarnych odpowiadającą rozdzielczości 0,5 m”, co automatycznie zmusiło do zmiany daty otwarcia ofert z 27 marca 2018 r. na 12 kwietnia 2018 r.;
  • a później na wprowadzeni w SIWZ kolejnej zmiany daty z 12 kwietnia na 24 kwietnia 2018 r.

Co spowoduje kolejne przesunięcia przekonamy się w kolejnym postępowaniu. Można mieć nadzieję, że będzie w nich chodziło m.in. o dostawę danych satelitarnych w okresach od 1 do 31 grudnia 2018, 2019 i 2020 r. – o ile oczywiście ktoś się tą przerwą czasową w Siłach Zbrojnych RP w ogóle zajmie.

Czytaj też:  Drony wskazują cele rakietom nadbrzeżnym z Kaliningradu. Skutki dla Polski

KomentarzeLiczba komentarzy: 98
dim
środa, 16 maja 2018, 08:13

A wyznaczyć konkretne osoby odpowiedzialne. A zmienić przepisy o wynagrodzeniach. Brak opracowań = brak wypłat pensji na tych stanowiskach. I nic więcej. I zamiast jałowych dyskusji. Podziała na pewno.

Infernoav
środa, 16 maja 2018, 16:32

Jedyne co podziała na pewno to posiadanie własnego satelity

dropik
środa, 16 maja 2018, 12:20

zarządzanie level bolshevicky :P

Sat00
środa, 16 maja 2018, 04:46

To zakrawa na kpinę a nie obronę kraju ! Równie dobrze można rozpisać wariantowy przetarg na ochronę przeciwlotniczą w zakresie systemów krótkiego zasięgu z opcją wystrzelenia w określonym sektorze do 10 rakiet miesięcznie o zasięgu do 20 km (wyjdzie taniej niż Narew). A tak poważnie mamy projekty typu ILR Bursztyn, doświadczenie w algorytmach obróbki obrazowej, budowaniu radarów SAR oraz budowane są mikro i nano satelity (PW-Sat2 wkrótce zostanie umieszczony na orbicie niestety jego celem będzie jak najszybsza deorbitacja). Rozdzielczość 50 cm to w zasadzie standard cywilny GeoEYE oferuje komercyjne zdjęcia dostępne od razu. Czy nie można połączyć sił z krajami UE lub Norwegią pozyskać wspólnie satelitę bądź przyśpieszyć projekty małych satelitów na niskich orbitach. Dlaczego nie finansuje się Bursztyna w stopniu wystarczającym na dokończenie ILR33 i rozwoju rakiety dwustopniowej ? Prof Wolański w niedawnym wywiadzie wyraźnie mówi że w Polsce jest duży opór, nadal nie ma rządowego programu budowy rakiet a zespół który stworzył Bursztyna niekoniecznie jest integralny.

wered
środa, 16 maja 2018, 16:52

Jak sam zauważyłeś mamy PROJEKTY....projekty to nie są dopracowane produkty. Doświadczenie w algorytmach, projekt prostej rakietki i radar SAR to zbyt mało na własnego satelitę. Jakie mamy doświadczenie w budowie poważnego satelity? żadne. Jaka firma ma dosyć kasy na budowę satelity, jego testy i ludzi z ospowienią wiedzą do tego? żadna......z czym do ludzi? już mnie mdli od ciągłego czytania tych bzdur na temat tego co my potrafimy sami zrobić i jacy to jesteśmy potęgą a prawda jest taka że jesteśmy 200 lat za resztą świata. Potrzebujemy technologii, doświadczenia i nade wszystko PIENIĘDZY. I to nie mln PLN a EURO I USD. Trudno to pojąć?

Sat00
środa, 16 maja 2018, 17:24

Peru i Angola mają wielokrotnie mniejsze PKB od Polski. Nawet Rosja ma ambicje mimo braków technologicznych. Pewne rzeczy można kupić. Nie musimy od razu konstruować własnego dużego satelity chyba że te niskoorbitowe o krótszym czasie życia. Co do Bursztyna to nie projekt a innowacyjna rakieta z innowacyjnym paliwem na bazie polietylenu i utleniaczem H2O2 która lata z prędkością ponad 1 km/s i jest w stanie TERAZ przekroczyć umowną granicę kosmosu. To demonstrator ale realny, działający potrzebujący inwestycji których nie ma. Wiesz co oznacza wysokość lotu 100km ? policz zasięg po krzywej balistycznej takiej rakiety ziemia ziemia a to niejedyne zastosowanie rakiety.

Dzisiaj Nikt
środa, 16 maja 2018, 01:14

Hola w komentarzach-Panowie pseudo-eksperci. Zdjęcia satelitarne to tylko jeden mało znaczących elementów wpływających na pozyskiwanie danych w tym wymiarze, o którym mowa w artykule. Tych, którzy są zdolni do rozstrzeliwania swoich rodaków za nic- głowa w kubeł zimnej wody. Pozdrawiam

Jarek
środa, 16 maja 2018, 00:09

Zwrot \"Jeżeli więc można w sposób ciągły zabezpieczyć chleb, to można również tak działać ze zdjęciami satelitarnymi.\" mnie nie przekonuje, w koncu piekarni jest tysiace a firm obslugujacych satelity pare.

-CB-
piątek, 18 maja 2018, 04:09

Ale można z tymi firmami negocjować odpowiednio wcześniej, tak żeby przerw w dostawach nie było i o to właśnie chodzi w tym porównaniu. Choćby nie wiadomo co się działo, żołnierze nie mogą być przecież pozbawieni chleba przez kilka tygodni czy nawet miesięcy i tak samo powinno być z wywiadem , rozpoznaniem itp. które nie mogą \"pracować\" w danym roku tylko przez jego połowę...

zgred ojczyżniany
wtorek, 15 maja 2018, 21:45

Jak się ma zobrazowanie sojusznicze ? Skoro przesiadują u nas amerykańscy wojskowi i rozkazują nam co mamy kupić - zrobić ! To gdzie dostęp do zdjęć nam wrażliwych ? Kto za to odpowiada ? MY ! Czy sojusznik przenoszący swoje wojsko na naszą ziemię ?! Zadaję pytanie - KTO !? Skoro WRÓG wykreowany przez USA - zaklepany przez WARSZAWĘ .... gdzie mamy nie ograniczony dostęp do obrony naszego kraju ...? Z rzucamy na MON - a prawda leży po innej stronie - współpraca na polu .... POLSKA - USA ..... a gdzie NATO ?! Podobno sojusz i sojusznik robi wszystko byśmy byli im podlegli ... bez konsekwencji - przeciwstawienia się podobno WROGOWI NR.1 Taki marazm w pakcie mianujący się obronnym NR.1 w Europie i na świecie ...? A szeryf NR.1 - jakie ma podejście do obrony i wglądu do naszego kraju - chyba że będziemy traktowani jak mięso armatnie dla ameryki ...? Ostatnie posunięcia względem Iran czy Korea a nawet Palestyna obecnie widać marazm i nie liczenie się z opinią ŚWIATA ( ONZ ) ....?! Jak budować pokój a chcieć prowadzić wojnę pokazuje takie a nie inne podejście do problemu ...?! Piszemy i piszemy - a efekt nadal widoczny .... Konkluzja jak się ma nasz sojusznik - nie użyczając nam zobrazowania ( szpiegowania co robi nasz wróg ) do naszej dyspozycji - i TU jest problem ...? Gdzie wylądujemy jako państwo za kilka lub kilkanaście lat jak przyjdzie chimeryczny przywódca - ze wschodu lub zachodu ...? Odwieczne pytania ...czy nas na wszystko stać ?

Tweets Space24