Reklama

Polska

SKANER Space24: Materna: Polska Agencja Kosmiczna powinna mieć budżet 300 mln zł i zatrudniać 200 inżynierów

”Polska Agencja Kosmiczna powinna mieć nie budżet 10 mln zł, ale przynajmniej 300 mln zł, i zatrudniać nie 20-30 ludzi, ale przynajmniej 200 inżynierów. Na tyle powinno być nas stać jako państwo. Bezpieczeństwo kosztuje” - mówi w rozmowie ze Space24.pl Jerzy Materna, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, pełniący jednocześnie funkcję przewodniczącego Parlamentarnej Grupy ds. Przestrzeni Kosmicznej.

W programie SKANER Space24 wiceminister Materna podkreślił, że zazwyczaj państwowe agencje kosmiczne realizują w 70 do 80% potrzeby wojska. Z tego względu niezwykle ważne jest, by Polska Agencja Kosmiczna przejawiała w swym działaniu charakter propaństwowy.

Kosmos to oczy i uszy danego państwa. Polska dziś nie ma żadnego satelity telekomunikacyjnego.

poseł Jerzy Materna, przewodniczący Parlamentarnej Grupy ds. Przestrzeni Kosmicznej

Wiele służb, które turaj mamy, próbują z lewa, z prawa czy od środka destabilizować to wszystko. To powoduje, że przez dwa lata nie możemy wybrać prezesa [PAK]. Jesteśmy dobrze manewrowani.

poseł Jerzy Materna, przewodniczący Parlamentarnej Grupy ds. Przestrzeni Kosmicznej

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!