Reklama

Polska

Szef MON zapowiada inwestycje w zdolności kosmiczne

Defence24 Days, dowództwo transformacji
Autor. Mirosław Mróz/Defence24.pl

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział w środę (22 maja br.) w Sejmie rozbudowę komponentu wojsk obrony cyberprzestrzeni i zapewnił, że polskie wojsko będzie korzystać ze sztucznej inteligencji. Minister mówił też polskim programie satelitarnym, tworzeniu wojsk bezzałogowych i wojsk medycznych.

Szef MON przypomniał, że Europejski Bank Inwestycyjny zdecydował się zainwestować 300 mln euro w polski program satelitarny. „Chcemy też wspierać polski przemysł zbrojeniowy w tym zakresie. Planowany jest zakup elektronicznych systemów satelitarnych w programie MikroGlob w 2026 r. oraz pozyskanie radarowych systemów w programie MikroSAR z dostawą w 2025 r.” - powiedział.

Kosiniak-Kamysz poinformował też, że 30 czerwca br. powstanie Agencja Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych, zaś w ramach tej struktury powstanie Centrum Operacji Satelitarnych.

Reklama

Żelazna kopuła nad Polską i Europą to nasza kolejna inicjatywa wzmacniająca bezpieczeństwo państwa polskiego” - oświadczył szef MON. Jak ocenił, budowa narodowego systemu, a także współpraca i wymiana systemów z sojusznikami to racja stanu Polski. Jak dodał, nie oznacza to rezygnacji z budowy systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, opartego na programach Wisła, Narew i Pilica Plus, tylko ich wzmocnienie i przyspieszenie.

Szef MON mówił również o tworzeniu wojsk bezzałogowych. Jak zapowiedział, w polskiej armii będą setki tysięcy dronów, statków bezzałogowych: powietrznych, lądowych, nawodnych i podwodnych; w każdej dywizji, brygadzie, we wszystkich jednostkach, we wszystkich rodzajach Sił Zbrojnych. Kosiniak-Kamysz mówił też o budowie wojsk medycznych, które - jak ocenił - mogą być wizytówką Rzeczpospolitej i być uruchamiane we wszystkich akcjach NATO i UE.

Reklama

Kontynuujemy rozbudowę komponentu wojsk obrony cyberprzestrzeni” - oświadczył szef MON. Zwrócił uwagę, że w 2023 r. odnotowano ponad 80 tys. incydentów w cyberprzestrzeni. W tym roku - ocenił - może być ich nawet dwa razy więcej.

Szef MON poinformował, że kończą się przygotowania utworzenia Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. „Wojsko będzie korzystać ze sztucznej inteligencji, nie będzie w żaden sposób zapóźnione, będzie iść z duchem czasu i postępu” - zapewnił.

Reklama

Ponadto, Kosiniak-Kamysz poinformował, że podjął decyzję o utworzeniu Zintegrowanego Centrum Bezpieczeństwa, żeby ułatwić współpracę pomiędzy Wojskami Obrony Cyberprzestrzeni, Żandarmerią Wojskową, jak i wojskowymi służbami specjalnymi.Efektywność wymiany informacji jest gwarancją ochrony polskiej cyberprzestrzeni” - dodał.

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze (2)

  1. Ulan

    A to nie jest przypadkiem jakaś gigantomania. Sami wcześniej zarzucali PiS że planuje jakieś ogromne bezsensowne inwestycje, plany, budowle (np. CPK) a teraz wojska kosmiczne będą budować. Może jeszcze gwiazdę śmierci. Czołgi, samoloty, rakiety, wyrzutnie, armaty, wozy bojowe, Kraby w to trzeba inwestować a nie w jakieś mrzonki i wygibasy kosmiczne

  2. cicho-ciemny1

    Mam nadzieję że baza i nadajniki będą umiejscowione w okolicach Jeleniej Góry i Wałbrzycha

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!