Polska
Zandberg: Polska wciąż nie ma własnej polityki kosmicznej
Polska wciąż nie ma własnej polityki kosmicznej, brak m.in. Krajowego Programu Kosmicznego, dlatego zwracam się do rządu z interpelacją, aby wygenerował datę przedstawienia tego dokumentu - zapowiedział kandydat Razem na prezydenta Adrian Zandberg.
Zandberg zorganizował we wtorek konferencję prasową przed warszawską siedzibą Polskiej Agencji Kosmicznej, na której odniósł się do polskiej polityki ws. technologii i przemysłu kosmicznego. Jak ocenił, przemysł kosmiczny, to „wielka szansa dla polskiej gospodarki, którą niestety przesypiamy przez lenistwo i nieróbstwo rządu”.
Minister Rozwoju, zamiast zająć się rozwojem, przepycha dopłaty dla deweloperów. Bardziej ich zajmuje obsadzanie stołków w ośrodkach doradztwa rolniczego niż przyszłościowy przemysł. Cały pomysł na gospodarkę to lanie betonu i kolejne ulgi dla rentierów. Przesypiamy kolejne… pic.twitter.com/hNtRuHx4e4
— Adrian Zandberg (@ZandbergRAZEM) January 28, 2025
„Mamy firmy, które mogłyby dynamicznie rozwijać się w tym sektorze - brakuje tylko jedno jednej rzeczy - jak zresztą często w Polsce - brakuje planu, brakuje koordynacji i brakuje działań rządu” - mówił Zandberg. Jak wskazał, chodzi o Krajowy Program Kosmiczny, czyli rządowy dokument, w którym m.in. powinno być określone, jakie branże z sektora kosmicznego - np. technologie budowy satelitów, analizy danych kosmicznych czy budowy części do pojazdów kosmicznych - byłyby wspierane przez polski rząd.
„Przez wiele lat PiS nie wyprodukowało nowego programu kosmicznego, nie podjęło decyzji, na jakie konkretnie branże stawiamy, które dziedziny gospodarki w kosmosie chcemy - jako Polska rozwijać. Minął rok nowego rządu i jak Krajowego Programu Kosmicznego nie było, tak go nie ma” - powiedział Zandberg, krytykując m.in. bezczynność resortu rozwoju i technologii.
Jak mówił Zandberg, „od wielu miesięcy próbuje dowiedzieć się, kiedy rząd łaskawie zechce przekazać projekt tego programu kosmicznego do konsultacji”. „Żadnej daty od ministerstwa nie mogę uzyskać. (…) Ciągle nie ma ustawy o działalności kosmicznej, która jest potrzebna do tego, żeby firmy tego sektora mogły ruszyć do przodu i mogły się na serio rozwijać. Nie wykonujemy nawet naszych międzynarodowych zobowiązań - jeżeli chodzi o krajowy rejestr obiektów kosmicznych, który już dawno powinien być a ciągle go nie ma” - wyliczał.
„To nie może tak wyglądać, nie możemy marnować szans rozwojowych, które są przed Polską; (…) państwo musi po prostu politykę kosmiczną koordynować (…) Dlatego zwracam się z oficjalną interpelacją do rządu o konkretne dane - kiedy rząd położy na stole pełny program kosmiczny, kiedy ustawa o działalności kosmicznej trafi w końcu do konsultacji społecznych, i jak te konsultacje społeczne będą wyglądały; kiedy zdecydujemy się na to, jakie branże - jeśli chodzi o przemysł kosmiczny, to będą nasze branże, na które stawiamy, które będą dla nas priorytetem, czy będzie wizja tego, jak chcemy wykorzystywać nasze członkostwo w Europejskiej Agencji Kosmicznej” - zapowiedział Zandberg.
Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) to jedna z agencji wykonawczych Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Jej zadaniem jest przede wszystkim wspieranie rozwoju polskiego sektora kosmicznego - tak firm, jak i instytucji badawczych. Polska polityka ws. sektora kosmicznego regulowana jest przez przyjętą w 2017 r. Polską Strategię Kosmiczną, która jednak - jak m.in wskazywała w ub.r. Najwyższa Izba Kontroli - wciąż nie doczekała się aktów wykonawczych.
Z kolei projekt ustawy o działalności kosmicznej - kluczowej dla uregulowania tego sektora w Polsce - od ubiegłego roku nie został przyjęty przez rząd.