Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

Rosja i Pakistan wzywają do pokojowego korzystania z przestrzeni kosmicznej

Fot. Rosyjskie MSZ via Twitter
Fot. Rosyjskie MSZ via Twitter

Jak poinformował w trzeciej dekadzie maja br. portal sputniknews.com, Moskwa i Islamabad jednoczą wysiłki na rzecz ograniczania wykorzystania przez społeczność międzynarodową przestrzeni kosmicznej dla celów militarnych.

Wspólne oświadczenie w tej sprawie podpisali 22 maja 2019 r. w Biszkeku szefowie MSZ Rosji i Pakistanu: Siergiej Ławrow oraz Shah Mahmood Qureshi. Podjęte działanie stanowi odpowiedź na przeprowadzony pod koniec marca br. przez Indie skuteczny test broni antysatelitarnej (ASAT).

Przedstawiciele Pakistanu i Rosji zgodzili się, że należy podjąć niezbędne kroki celem zapobieżenia szeroko rozumianej militaryzacji przestrzeni kosmicznej oraz zapewnić bezpieczeństwo prowadzonym w tejże przestrzeni działaniom na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego. W tym duchu Islamabad i Moskwa będą dążyły do stworzenia lepszego, bardziej precyzyjnego prawa międzynarodowego, regulującego działalność w kosmosie.

Pakistan już wcześniej wyrażał zaniepokojenie indyjskim testem broni antysatelitarnej. Władze w Islamabadzie przestrzegają, że działań takich jak zniszczenie na orbicie satelity, nie wolno lekceważyć, gdyż mogą one nieść za sobą poważne konsekwencje czy to dla utrzymania pokoju, czy też stabilności w regionie.

Redakcja Sputnika wskazuje, że szczególne obawy pakistańskich polityków może budzić fakt, iż skuteczne zastrzelenie satelity przez Indie mogło niejako przy okazji zwiększyć zdolności tego kraju do obrony przez wrogimi pociskami balistycznymi.

Indie z powodzeniem zniszczyły swojego własnego satelitę 27 marca 2019 r. Było to urządzenie nazwane Microsat-R, o masie startowej 740 kg, które zostało wyniesione w przestrzeń kosmiczną w styczniu br. Operacja jego zniszczenia nosiła kryptonim „Mission Shakti”.

Akcja doprowadziła do powstania chmury kosmicznych śmieci, które rozprzestrzeniły się na orbity o różnej wysokości. Spotkało się to z krytyką społeczności międzynarodowej, jaka popłynęła na przykład z USA.

Sukces Mission Shakti pokazał, że Indie są w stanie skutecznie zniszczyć satelitę ulokowanego na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Zdolność taką pokazały jako czwarty kraj na świecie. Wcześniej tego rodzaju możliwości prezentowały USA, Chiny i Rosja.

Reklama

Komentarze

    Reklama