Reklama

Świat

Białorusinka poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Autor. Wikimedia Commons

W drugiej połowie marca br. będziemy świadkami kolejnego lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), który zostanie wykonany za pomocą rosyjskiego frachtowca Soyuz MS-25 z międzynarodową załogą na pokładzie. Jedną z uczestniczek misji będzie kosmonautka z Białorusi.

Już w najbliższych tygodniach, a dokładniej 21 marca br. Rosyjska Agencja Kosmiczna (Roskosmos) przeprowadzi start systemu nośnego Sojuz-2, którego zadaniem będzie wyniesienie w kierunku Międzynarodowej Stacji Komicznej kapsuły załogowej Sojuz MS-25. Start misji zostanie wykonany z kosmodromu Bajkonur, znajdującego się w Kazachstanie. Na pokładzie rosyjskiego statku załogowego znajdzie się trzyosobowa załoga, składająca się z Rosjanina, Amerykanki, a także Białorusinki.

Wytypowana załoga 21. ekspedycji to Oleg Nowicki z Roskosmosu (pilot wojskowy), Tracy Caldwell Dyson z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA (astronautka i doktor nauk chemicznych), a także Marina Wasilewska (stewardessa linii lotniczych „Belavia Airlines”). W składzie załogi rezerwowej znajdują się również Białorusinka - Anastazja Lenkowa, będąca na co dzień chirurgiem dziecięcym z Republikańskiego Centrum Naukowo-Praktycznego na Białorusi.

Reklama

Wyprawa jest realizowana w ramach amerykańsko-rosyjskiej współpracy w zakresie załogowych lotów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Współpraca w tym zakresie ma zapewnić, że przynajmniej jeden kosmonauta lub astronauta będzie zawsze na pokładzie ISS, w „narodowej” części stacji, aby zapewnić jej poprawne funkcjonowanie. Misja potrwa 12 dni, a następnie jej członkowie powrócą na Ziemię statkiem Sojuz MS-24, który obecnie jest zadokowany do ISS.

Opisywane wydarzenie jest potwierdzeniem wcześniej zapowiadanych zamiarów Moskwy w zakresie zwiększenia współpracy z Białorusią w kosmosie, co zostało zapowiedziane już na początku ubiegłego roku. Oprócz tego Władimir Putin zapowiedział stworzenie wspólnego satelity do teledetekcji o ultra-wysokiej rozdzielczości, który jak podkreślono, ma być kolejnym przykładem niezachwianej współpracy obu państw oraz potwierdzeniem wysokich standardów naukowych Białorusi.

Reklama

Kilka miesięcy wcześniej prezydenci Rosji i Białorusi odwiedzili kosmodrom Wostocznyj i zapowiedzieli wzajemną współpracę w sektorze kosmicznym - chociażby w budowie infrastruktury kosmicznej oraz kooperacji przy rosyjskim programie księżycowym Łuna. Głowy państw zapewniły wtedy, że pomimo nałożonych sankcji, będą konsekwentnie i wytrwale realizować wszystkie plany związane z domeną kosmiczną.

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama