Świat
Biały Dom: brak oficjalnej decyzji Rosji o opuszczeniu ISS
Rosja formalnie nie powiadomiła Stanów Zjednoczonych o zamiarze wycofania się z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), ale Biały Dom bada możliwości złagodzenia wpływu braku Rosjan na orbitującej stacji - oświadczyła we wtorek rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre.
"Rząd Rosji formalnie nie powiadomił Stanów Zjednoczonych o zamiarze wycofania się z ISS – powiedziała Jean-Pierre podczas briefingu prasowego - Badamy możliwości złagodzenia potencjalnego wpływu na ISS wycofania się Rosjan po 2024 roku". Wcześniej we wtorek agencja AP napisała, że Jurij Borisow, nowy szef rosyjskiej państwowej agencji kosmicznej Roskosmos, poinformował, że jego państwo po 2024 r. opuści Międzynarodową Stację Kosmiczną i będzie budować swoją stację orbitalną.
Roskosmos zgodnie z umową musiałby przedstawić swoje zamierzenia na drodze oficjalnej, z rocznym wyprzedzeniem. Borysow już wcześniej zapowiadał opuszczenie przez Rosję tego projektu. Mówił wówczas o zakończeniu współpracy w 2025 r. Jeszcze wcześniej podobne plany przejawiał Dmitrij Rogozin, który jako pierwszy wspomniał o podjęciu decyzji o opuszczeniu ISS, aczkolwiek świat dowie się z odpowiednim wyprzedzeniem.
Czytaj też
Zarówno NASA, jak i Roskosmos dalej pracują nad nadchodzącą wrześniową Ekspedycją 68, a wraz z nią - wymianą załóg w pojazdach Dragon 2 i Sojuz. Rosyjska kosmonautka poleci na ISS na pokładzie kapsuły Crew Dragon firmy SpaceX, a Amerykanin wewnątrz rosyjskiego pojazdu.
Działanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej miało zakończyć się w 2024 r. Stany Zjednoczone wyraziły chęć przedłużenia misji do 2030 r. w celu m.in. ułatwienia płynniejszego przeniesienia ciężaru aktywności załogowej i badawczej na nowe, prywatne stacje kosmiczne, a także wokółksiężycową stację Lunar Gateway.
Obecnie w projekcie biorą udział Stany Zjednoczone, Rosja, Kanada, Japonia, a także część krajów należących do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Jednym z członków tej agencji jest Polska. Pierwsze moduły ISS umieszczono na orbicie w 1998 r., a pierwsza stała załoga przybyła tam w 2000 r.
Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104