Reklama

Świat

Francja dołącza do Artemis Accords

Autor. NASA

Grupa sygnatariuszy Artemis Accords zyskała nowego członka. Francja stała się oficjalnie 20. państwem, które poprzez podpisanie porozumienia wyraża chęć w kwestii pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej, jej surowców i wspierania Stanów Zjednoczonych w programie powrotu człowieka na powierzchnię Księżyca.

Reklama

Na początku czerwca obecnego roku doszło do powiększenia grupy międzynarodowego porozumienia w zakresie stałej współpracy w przestrzeni kosmicznej i eksploracji Księżyca. Nowym sygnatariuszem programu została Francja, która tym samym stała się 20. państwem dołączającym do inicjatywy prowadzonej przez władze USA. Wydarzenie miało miejsce zaledwie miesiąc po przystąpieniu Kolumbii do Artemis Accords i wygląda na to, że w najbliższym czasie możemy spodziewać się przystąpienia kolejnych państw.

Reklama

Oficjalne podpisanie dokumentu dotyczącego dołączenia do opisywanego programu miało miejsce 7 czerwca podczas uroczystej ceremonii w rezydencji ambasadora Francji Philipp'a Étienne. Przedstawicielem strony francuskiej był prezes Francuskiej Agencji Kosmicznej (CNES), natomiast Stany Zjednoczone reprezentował administrator NASA Bill Nelson. Uroczystość była elementem poprzedzającym główne obchody upamiętniające 60. rocznicę założenia CNES. W związku z tym mógł to być dobry moment zawarcia porozumienia Artemis. Podczas uroczystości podkreślono, że krok był przełomowym wydarzeniem dla francuskiego programu kosmicznego.

Autor. NASA

Francja dołączyła do Australii, Kolumbii, Bahrajnu, Brazylii, Kanady, Izraela, Włoch, Japonii, Republiki Korei, Luksemburga, Meksyku, Nowej Zelandii, Polski, Rumunii, Singapuru, Ukrainy, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Kraj jest także 5. państwem z Unii Europejskiej wchodzącym w skład tej inicjatywy.

Reklama
Francja jest jednym z najstarszych sojuszników Stanów Zjednoczonych, a nasze partnerstwo w eksploracji kosmosu trwa już od ponad pół wieku. Partnerstwo to jest wzmocnione przez zaangażowanie Francji w zapewnienie pokojowej i odpowiedzialnej eksploracji przestrzeni kosmicznej dla przyszłych pokoleń.
administrator NASA Bill Nelson

Artemis Accords to międzynarodowe porozumienie zawierane z inicjatywy władz USA (z przewodnią rolą NASA), którego założeniem jest przyjęcie ram współpracy w obszarze cywilnej eksploracji oraz pokojowego wykorzystania Księżyca, Marsa i innych ciał niebieskich - ze szczególnym uwzględnieniem współdziałania w zakresie realizacji programu księżycowego Artemis. Ta ostatnia inicjatywa polega z kolei na doprowadzeniu do lądowania na Księżycu m.in. pierwszej kobiety, przygotowując zarazem NASA do przeprowadzenia załogowej misji na Marsa.

Czytaj też

Zapisy Artemis Accords odwołują się do Traktatu ONZ o przestrzeni kosmicznej z 1967 r. i głównych konwencji ONZ, które stanowią podstawę międzynarodowego prawa kosmicznego.

Reklama

Komentarze

    Reklama