Reklama

Świat

Korea Płd: prezydent zapowiada lądowanie na Księżycu i Marsie

Pierwszy start rakiety Nuri - 21 października 2021 r. Fot. KARI [kari.re.kr]
Pierwszy start rakiety Nuri - 21 października 2021 r. Fot. KARI [kari.re.kr]

Dnia 28 listopada 2022 r. w Korei Południowej miało miejsce Korean Space Forum 2022, na którym swoje przemówienie wygłosił prezydent Yoon Suk-yeol. W przedstawionej strategii prezydent poświęcił uwagę wielu ambitnym celom, wśród których znajduje się między innymi lądowanie bezzałogowej sondy na Księżycu w 2032 r. i na Marsie w 2045 r.

Reklama

To kolejne tegoroczne wystąpienie prezydenta poświęcone sektorowi kosmicznemu, w którym zostało zawartych wiele ambitnych celów, z których szczególnie zwracają uwagę lądowania bezzałogowych pojazdów kosmicznych na Księżycu i Marsie, kolejno w 2032 i 2045 r. W kwestii Księżyca Koreańczycy prognozują nie tylko lądowanie, ale również rozpoczęcie wydobywania surowców. Przybycie na Marsa natomiast ma znaczenie symboliczne, gdyż w 2045 r. Korea Południowa będzie świętowała stuletnią rocznicę odzyskania niepodległości spod japońskiej okupacji. Dodatkowo prezydent Yoon Suk-yeol przedstawił pomysł opracowania w przeciągu pięciu lat silnika rakietowego najnowszej generacji, który ma być wykorzystany w przyszłych misjach księżycowych.

Reklama

Plan został przedstawiony kilka miesięcy po starcie pierwszej rodzimej rakiety nośnej Nuri. Według rządu lot przebiegł zgodnie z planem, a wyniesiony przez ten system nośny satelita demonstracyjny nawiązał połączenie z Ziemią. Koszt produkcji koreańskiej rakiety wyniósł 1,49 miliardów USD, a cały projekt zajął 11 lat. Korea stała się siódmym krajem, który opracował system nośny mogący wynieść satelitę o masie większej niż 1 t.

Czytaj też

Zgodnie z przemówieniem prezydenta Korea Południowa planuje również uruchomienie narodowej agencji kosmicznej, która ma być wzorowana na NASA. Wstępne założenia zakładają nazwę Korea Aerospace Administration (KASA) oraz otwarcie na koniec przyszłego roku. Podczas Forum prezydent odniósł się również do kwestii budżetowych, co należy rozumieć jako podwojenie koreańskich wydatków na rozwój zdolności kosmicznych w ciągu pięciu lat, a także przeznaczenie 74,7 miliardów USD na sektor kosmiczny w 2045 r. Warto zauważyć skalę przedsięwzięcia, gdyż budżet Korei Południowej na 2022 r. wynosi 553 miliony USD.

Reklama

W swoim wystąpieniu prezydent nakreślił sześć kierunków polityki: "eksploracja Księżyca i Marsa", "skok do przodu jako potęga technologii kosmicznej", "wspieranie przemysłu kosmicznego", "pielęgnowanie talentów kosmicznych", "realizacja bezpieczeństwa kosmicznego" i "przewodzenie współpracy międzynarodowej".

Czytaj też

Opisane wydarzenie to już kolejne przemówienie prezydenta w tym roku dotyczące rozwoju sektora kosmicznego. W maju br. zapowiedział on kilka ambitnych celów oraz stanie się przez Koreę Południową potęgą kosmiczną do 2035 r. W majowym wystąpieniu prezydent Yoon Suk-yeol obiecał ułatwić publiczno-prywatny transfer technologii kosmicznych, aby rozwinąć krajowy przemysł kosmiczny. Korea Południowa stawia również na nową kadrę inżynierów i studentów. W związku z tym Ministerstwo Nauki wybrało pięć uniwersytetów, które otrzymają dotację w wysokości 4 milionów USD każdy w ciągu najbliższych pięciu lat w zamian za prowadzenie programów edukacyjnych.

Marzenie o staniu się potęgą w kosmosie nie jest odległe. Będzie to szansa i nadzieja dla dzieci i młodzieży.
Yoon Suk-yeol, prezydent Korei Południowej

Prezydent pokłada również głębokie nadzieje na znaczące rozwinięcie współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Zaznaczył, że oba kraje osiągnęły konsensus co do współpracy technologicznej w sektorze lotniczym i kosmicznym poprzez program Artemis.

Reklama

Komentarze

    Reklama