Reklama

Świat

Kosmiczna ofensywa Rosji. Superciężka rakieta i spacery kosmiczne dla turystów

Fot. NASA
Fot. NASA

Chociaż postęp w rosyjskiej eksploracji kosmosu wydaje się w ostatnich latach cechować stosunkowo umiarkowaną dynamiką, Rosja nie ustaje w wydawaniu szumnych zapowiedzi kolejnych przedsięwzięć. Tym razem mowa jest o wdrożeniu superciężkiej rakiety nośnej która umożliwiłaby misje marsjańskie. Plany dotyczą też organizacji na komercyjnych zasadach EVA dla turystów, którzy odwiedzą ISS.

Prezydent Władimir Putin podpisał dekret o budowie w Rosji nowej, superciężkiej rakiety nośnej (super heavy-lift launch vehicle – SHLLV). Jednocześnie na terenie centrum kosmicznego Wostocznyj ma powstać infrastruktura niezbędna do obsługiwania startów tego pojazdu.

Przed 2028 r. Tutaj [na kosmodromie Wostocznyj] powstanie infrastruktura i urządzenia naziemne, a jednocześnie opracowany zostanie pojazd klasy superciężkiej.

Igor Komarow, szef Roskosmosu

Rosyjski system nośny SHLLV ma posłużyć realizacji przyszłych misji księżycowych i marsjańskich, a także budowie stacji Deep Space Gateway na orbicie wokół Srebrnego Globu.

Jak natomiast ujawnił „Komsomolskiej Prawdzie” szef koncernu RKK Energia, Władimir Solntsew, Rosjanie przymierzają się do tego by znów, za pieniądze, sprowadzać na Międzynarodową Stację Kosmiczną turystów. Śmiałkowie mieliby docierać tam nowym modułem NEM-2, mieszczącym od 4 do 6 osób. Kapsuła ma być komfortowa, wyposażona w dwie toalety i dostęp do internetu. Jej debiutancki lot zapowiadany jest na rok 2019.

Przyszli turyści, którzy dotrą na pokład ISS, mają mieć możliwość odbycia spaceru kosmicznego i nakręcenia filmu ze swojej eskapady.

Standardowa kosmiczna wycieczka za pośrednictwem rosyjskiego operatora trwałaby do 10 dni, a jej koszt to ok. 80 mln euro od osoby.

Według Solntsewa zainteresowanie współpracą przy budowie NEM-2 wyraził amerykański Boeing.

Reklama

Komentarze

    Reklama