Reklama

Macron w Wietnamie. Satelity przedmiotem deklaracji

Airbus, Francja, Wietnam, Emmanuel Macron
Łączna wartość kontraktów podpisanych między Francją a Wietnamem wyniosła około 9 miliardów euro.
Autor. Airbus

Francja oraz Wietnam podpisały szereg umów o wartości około 9 miliardów euro. Wśród z nich znalazło się porozumienie o rozpoczęciu prac nad nowym satelitą dla Hanoi. Kontrakt został podpisany w obecności prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Podczas poniedziałkowej wizyty strony podpisały łącznie 14 umów z różnych dziedzin: energii jądrowej, transportu i satelitów. Międzynarodowe media donoszą, że kluczowym elementem jest zamówienie przez niskokosztową linię Vietjet Air 20 szerokokadłubowych samolotów Airbus A330-900, co stanowi kontynuację ubiegłorocznych kontraktów z europejskim gigantem lotniczym. Wizyta w Wietnamie to pierwszy etap azjatyckiej podróży Macrona.

Reklama

Współpraca przy projekcie nowego satelity

Jedna z umów została podpisana między Airbus Defence and Space, Francuską Agencją Kosmiczną (CNES) oraz Wietnamską Akademię Nauki i Technologii (VAST). Strony zobowiązały się do współpracy w projekcie nowego systemu obserwacji Ziemi, bazując na doświadczeniu z satelity VNREDSat-1, który wciąż jest użytkowany przez Wietnam.

Jednostka została wyniesiona na niską orbitę okołoziemską (LEO) w maju 2013 przez rakietę Vega, która wystartowała z europejskiego kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej. W projekt VNREDSat-1 był również zaangażowany Airbus, który teraz pomoże w opracowaniu następcy. Warto zauważyć, że wietnamski satelita podwoił swój przewidywany czas życia, będąc wciąż operacyjnym.

„Airbus i VAST będą dążyć do głębszej współpracy technicznej w celu zapewnienia ciągłej wydajności VNREDSat-1, jednocześnie wspólnie badając przyszły program, wykorzystując zaawansowane technologie satelitarne opracowane przez CNES i Airbus w ramach konstelacji CO3D.” - czytamy w komunikacie prasowym na temat podpisanego oświadczenia woli (ang. Declaration of Intent). Porozumienie otwiera również drogę do szkoleń i transferu technologii.

Reklama

W 2021 r. w obecności premierów Francji i Wietnamu, Wietnamska Akademia Nauki i Technologii (VAST), Francuska Agencja Kosmiczna (CNES) i Airbus podpisały podobny list intencyjny, w którym zobowiązały się się do współpracy przy wdrażaniu satelitów do obserwacji Ziemi. Już wówczas wskazywano, że Wietnam pracuje nad projektem nowej jednostki - VNREDSat-2, która wesprze kraj w zakresie monitorowania katastrof i zarządzania zasobami naturalnymi.

Azjatycka podróż prezydenta Emmanuela Macrona

Wizyta w Wietnamie to pierwszy etap azjatyckiej podróży Macrona, która obejmie także Indonezję i Singapur. Prezydent Francji udał się do Azji w momencie napięcia dyplomatycznego, związanego z groźbą nałożenia 50-procentowych ceł na Europę przez Stany Zjednoczone. Komentarza w tej sprawie udzielił dr Aleksander Olech, szef ds. Współpracy Międzynarodowej Defence24.

Wizyta prezydenta Emmanuela Macrona w Wietnamie oraz podpisanie 14 umów o łącznej wartości ponad 9 miliardów euro to wyraźny sygnał nowej strategii. Francja wzmacnia swoją obecność w Indo-Pacyfiku, będąc zdolna do budowania partnerstw poza strukturami NATO i Unii Europejskiej.
dr Aleksander Olech, szef ds. Współpracy Międzynarodowej Defence24
Reklama

Ekspert dodał, że szczególnie istotna jest współpraca w zakresie technologii o potencjale podwójnego zastosowania, która nie tylko zwiększa zdolności Wietnamu w zakresie rozpoznania i bezpieczeństwa morskiego, ale także wpisuje się w długofalowy cel Paryża: dywersyfikację wpływów w regionie zdominowanym przez USA i Chiny.

Kontekst transatlantycki dodaje tej wizycie dodatkowej wagi. Groźby Donalda Trumpa dotyczące 50-procentowych ceł na produkty europejskie podważają fundamenty współpracy gospodarczej z USA. W tym świetle aktywizacja Francji w Azji Południowo-Wschodniej to element budowania odporności gospodarczej i politycznej Europy.
dr Aleksander Olech, szef ds. Współpracy Międzynarodowej Defence24

Wietnam, z którym UE osiągnęła ponad 22 miliardy dolarów wymiany handlowej w 2024 roku, staje się dla Francji kluczowym partnerem – zarówno w eksporcie technologii (np. satelity, sektor farmaceutyczny), jak i w rozbudowie wpływów strategicznych. Według eksperta jest to działanie zgodne z unijną koncepcją autonomii strategicznej, której celem jest ograniczenie zależności od nieprzewidywalnych partnerów, takich jak Stany Zjednoczone pod potencjalnym przywództwem Trumpa.

Reklama

Komentarze (1)

  1. andys

    Warto zauwazyc, że kontrakty dotycza opracowań i tylko jeden dotyczy gotowych urzadzeń (Airbus).

Reklama