Świat
NASA i Korea Południowa zwiększą współpracę. Celem głęboki kosmos
Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA oraz nowo utworzona w Republice Korei Koreańska Agencja Aeronautyki i Kosmonautyki (KASA) podpisały oświadczenie, którego celem jest pogłębienie współpracy w zakresie eksploracji kosmosu, nauki i aeronautyki. To kolejny przykład zwiększenia kooperacji w kosmosie między USA i Koreą Południową.
W ostatnich tygodniach administrator Koreańskiej Agencji Aeronautyki i Kosmonautyki (KASA) Youngbin Yoon oraz administrator NASA Bill Nelson podpisali wspólne oświadczenie intencyjne, w które potwierdza zainteresowanie pogłębieniem współpracy w zakresie eksploracji kosmosu, nauki i aeronautyki. Wydarzenie odbyło się jeszcze we wrześniu w siedzibie NASA, znajdującej się w Waszyngtonie.
Było to szczególne spotkanie, gdyż była to pierwsza wizyta przedstawicieli Koreańskiej Agencji Aeronautyki i Kosmonautyki (KASA) od momentu jej utworzenia w maju br. Z oficjalnego komunikatu wynika, że zwiększenie współpracy będzie dotyczyć szeregu obszarów, w tym architektury NASA Moon to Mars, nauk o życiu w kosmosie i operacji medycznych, badań powierzchni Księżyca, przyszłe komercyjne działania na niskiej orbicie okołoziemskiej i inne dziedziny nauki, takie jak heliofizyka.
Planowana jest także wspólna misja do czwartego punktu Lagrange’a (punkt libracyjny L4). Eksperci opisują, że jest to dotychczas niezbadane, grawitacyjnie stabilny obszar w przestrzeni kosmicznej, w którym w którym wpływy Słońca i Ziemi równoważą się. Celem jest stworzenie wspólnej stacji do obserwacji wiatru słonecznego w tym miejscu. Dzięki temu naukowcy będą mogli zwiększyć swoją wiedzę nt. promieniowania kosmicznego.
„Opierając się na latach wspólnej pracy na Ziemi i w kosmosie, jesteśmy dumni, że znacząco rozwijamy nasze partnerstwo z Republiką Korei i jej nową agencją kosmiczną” — powiedział administrator NASA Bill Nelson. „Z niecierpliwością czekamy na odkrycia i innowacje, których nasze dwa narody dokonają w tym ekscytującym czasie dla eksploracji kosmosu” - dodał administrator NASA.
„Podpisanie wspólnego oświadczenia oznacza kluczowy moment w otwarciu nowego rozdziału dla sojuszu lotniczo-kosmicznego Republiki Korei i USA. Stanowi ono kluczową okazję dla Korei, aby wyłonić się jako odpowiedzialny naród kosmiczny, a także dla ludzkości, aby kontynuować odkrycia naukowe i być pionierem przyszłości” - podkreślił administrator KASA Youngbin Yoon.
Republika Korei jest od lat ważnym partnerem dla Stanów Zjednoczonych w zakresie rozwoju zdolności kosmicznych i eksploracji. Przypomnijmy, że Korea Południowa w 2021 r. stała się jednym z pierwszych krajów, które podpisały porozumienia Artemis Accords. Odnoszą się one do współdziałania na rzecz cywilnej eksploracji kosmosu oraz pokojowego korzystania z zasobów Księżyca, Marsa i innych ciał niebieskich.
Strony współpracują ze sobą już przy wielu projektach. Jednym z przykładów jest orbiter Danuri, który przenosi ze sobą instrument finansowany przez NASA o nazwie ShadowCam. Celem urządzenia jest wykonanie zdjęć w stale zacienionych regionach kraterów na biegunach księżycowych w poszukiwaniu m.in. dowodów na istnienie lodu wodnego.
innym przykładem jest uruchomiona przez NASA misja Tropospheric Emissions: Monitoring of Pollution (TEMPO), która zakłada mierzenie zanieczyszczenie atmosfery na większości obszaru Ameryki Północnej, oraz misja Korei Południowej o nazwie Geostationary Environment Monitoring Spectrometer (GEMS). Celem tej drugiej jest z kolei badanie jakości powietrza w Azji.
Korea Południowa ma duże ambicje w zakresie rozwoju krajowych zdolności kosmicznych. Jednym z najważniejszych celów, które zostały ogłoszone w czerwcu br., jest lądowanie i umieszczenie swojej państwowej flagi na Marsie do 2045 r. Pomóc w tym mają środki finansowe w wysokości 100 bilionów wonów (72,6 mld USD). Rozwój i współpraca przemysłu z ośrodkami naukowymi będzie koordynowana przez KASA.
Źródło: NASA, Space.com, Space24.pl