Świat
Pierwszy dzień wizyty delegacji Polskiej Agencji Kosmicznej w USA
Minął pierwszy dzień pobytu delegacji Polskiej Agencji Kosmicznej w USA, podczas którego doszło do spotkań z przedstawicielami amerykańskiej administracji, międzynarodowych instytucji finansowych i firm. Wizyta w Waszyngtonie odbywa się w ramach delegacji Ministerstwo Rozwoju i Technologii pod przewodnictwem ministra Piotra Nowaka.
Delegacja Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Polskiej Agencji Kosmicznej przebywa w USA w dniach 14-17 marca br. Podczas pierwszego dnia wizyty prezes POLSA Grzegorz Wrochna przeprowadził rozmowy z Sekretarz Handlu USA, wiceprezesem Google oraz przedstawicielami największych amerykańskich firm.
W trakcie spotkania prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej z wiceprezesem Google Kharanem Bhatią, rozmawiano min. o wykorzystaniu europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo przez Google i możliwości łączenia funkcjonalności budowanego przez Polskę Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej z mapami Google. Prezes Wrochna wziął udział w spotkaniu ministra Piotra Nowaka z Giną Raimondo, Sekretarz Handlu USA. W trakcie rozmów, Don Graves, Deputy Secretary of Commerce podkreślił, że Stany Zjednoczone liczą na aktywną współpracę z Polską w sektorze kosmicznym. Zachęcił do współpracy nie tylko z NASA ale również z sektorem prywatnym.
Czytaj też
Prezes POLSA podkreślił, że także w Polsce sektor prywatny angażuje się coraz bardziej w technologie kosmiczne. Zauważył, że wąskim gardłem rozwoju staje się możliwość wynoszenia na orbitę. – Dlatego rozpoczynamy współpracę z partnerami amerykańskimi nad technologią air-launch, technologią wynoszenia w przestrzeń kosmiczną obiektów za pomocą rakiety podczepionej do specjalnie przystosowanego samolotu. Stworzy to możliwości nie tylko dla Polski, ale dla wszystkich krajów regionu.
Don Graves wspomniał też o możliwości współpracy nad Space Traffic Management. Prezes POLSA podkreślił, że obecnie Polska dostarcza najwięcej danych do EU SST i bierze udział w europejskich pracach nad STM. To stwarza istotne pole do współpracy pomiędzy Polską a USA.
Czytaj też
W trakcie swojej wizyty w Waszyngtonie, prezes Grzegorz Wrochna spotkał się także z przedstawicielami Atlantic Coucil. Przedstawił polski sektor kosmiczny i jego zaangażowanie w programy ESA. Wyraził wolę rozszerzenia współpracy z USA, czego wyrazem jest podpisanie w październiku 2021 r. deklaracji Artemis Accords. Dużym krokiem jest także nawiązanie współpracy z partnerami amerykańskimi w kwestii technologii air-launch.
Te inicjatywy służą nie tylko Polsce, ale także innym krajom regionu. Dlatego będziemy budować współpracę krajów Trójmorza w zakresie technologii kosmicznych. Połączone sektory kosmiczne będą bardziej atrakcyjnym i skutecznym partnerem dla reszty Europy i USA
Prezes Grzegorz Wrochna.
Na zakończenie pierwszego dnia wizyty, prezes POLSA wziął udział w spotkaniu z Polsko-Amerykańską Radą Biznesu, podczas którego również rozmawiano na temat sektora kosmicznego i możliwości współpracy pomiędzy polskimi a amerykańskimi firmami. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele min.: Lockheed Martin, Amgen, IBM, Bell, Raytheon, Westinghouse, Kimberley Clark, Motorola Solutions, S3, Oshkosh Defense, ExxonMobil.
Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104