Świat
Polska i Argentyna nawiązują współpracę w sektorze kosmicznym
12 kwietnia br. podczas Industry Day w Ambasadzie Polski w Argentynie, w obecności prezesa POLSA Grzegorza Wrochny, doszło do podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy polską firmą sektora kosmicznego Cloudferro i argentyńską SpaceSUR. Porozumienie dotyczy rozwoju i komercjalizacji platformy „Big Data” do przetwarzania satelitarnych zobrazowań Ziemi.
Ze strony CloudFerro porozumienie podpisała Monika Krzyżanowska, Dyrektor Rozwoju Biznesu, natomiast SpaceSur reprezentował prezes Alberto Perez Cassinelli. Jak podkreśliły obie firmy, rynek wykorzystania danych satelitarnych z obserwacji Ziemi w ciągu najbliższych 10 lat będzie wart dziesiątki miliardów dolarów. Podpisane porozumienie daje możliwość rozwoju tego segmentu sektora kosmicznego w Ameryce Łacińskiej i Europie.
Polski sektor kosmiczny dynamicznie się rozwija: powstają nowe firmy a obecne poszukują nowych rynków. Ameryka Południowa jest miejscem, gdzie zapotrzebowanie na usługi jakie oferuje CloudFerro jest bardzo duże. Rozległy obszar, który trudno pokryć infrastrukturą naziemną, susze, trzęsienia ziemi, lasy Patagonii, czy nielegalne połowy ryb. Tu sprawdzają się technologie satelitarne, które mogą być wykorzystywane do monitorowania i zarządzania w sytuacjach kryzysowych
Grzegorz Wrochna, Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej
Podpisanie porozumienia wieńczyło zorganizowany w Ambasadzie Polski w Argentynie Industry Day. Spotkanie przedstawicieli Polski i Argentyny otworzyła Ambasador Aleksandra Piątkowska, która wyraziła nadzieję, że połączenie działań dwóch tak prężnie rozwijających się sektorów kosmicznych na świecie będzie bardzo korzystne dla obu krajów. W otwarciu wziął również udział Dariusz Marszałek z Ministerstwa Rozwoju i Technologii, prezes POLSA Grzegorz Wrochna oraz dyrektor Argentyńskiej Agencji Kosmicznej CONAE Raul Kulichewsky.
Czytaj też
Stronę argentyńską reprezentowali przedstawiciele administracji publicznej, świata nauki oraz biznesu. Obecni byli reprezentanci Argentyńskiej Agencji Kosmicznej CONAE, Argentyńskiego Instytutu Radioastronomii (IAR), Uniwersytetu w La Plata (Wydział Inżynierii), Państwowej Komisji Atomistyki, CARAE – Argentyńskiej Izby Lotniczej i Kosmicznej.
Czytaj też
Nie zabrakło również najważniejszych argentyńskich firm, działających w sektorze kosmicznym: INVAP, która zajmuje się min. budową satelitów, Ascentio, działająca w segmencie naziemnym, Veng – pracująca przy budowie i zarzadzaniu konstelacją satelitów Saocom, SpaceSur – zajmująca się zarządzaniem i wykorzystywaniem danych satelitarnych.
Podczas Industry Day, zorganizowanego przez Ambasadę Polski w Argentynie, prezes Wrochna spotkał się także z Marią Loreną Capra, Dyrektor Departamentu ds. Bezpieczeństwa Kosmicznego i Nuklearnego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Argentyny.