Reklama

Świat

Rosja i Uganda przeciwko rozmieszczaniu broni w kosmosie

Ławrow Putin
Siergiej Ławrow i Władimir Putin
Autor. The Presidential Press and Information Office/Wikimedia Commons/CC4.0

W ostatnich dniach Federacja Rosyjska oraz Uganda podpisały porozumienie, mówiące o tym, że nie będą pierwszymi państwami, które rozmieszczą broń w przestrzeni kosmicznej. Na wspólnym spotkaniu przedstawiciele obu nacji omówili również porozumienie w sprawie transportu zboża przez Morze Czarne.

Reklama

Rosyjska Agencja Prasowa TASS poinformowała, że po wspólnym spotkaniu w Moskwie ministrowie spraw zagranicznych Rosji i Ugandy, Siergiej Ławrow i Jeje Odongo, podpisali deklarację krajów, że nie będą pierwszymi, którzy rozmieszczą broń w kosmosie. Według agencji, oświadczenie jest wynikiem rosyjskiej inicjatywy, do której przyłączyło się kilkadziesiąt krajów. Warto przypomnieć, że Uganda jak na razie posiada tylko jednego satelitę na orbicie, wystrzelonego pod koniec ubiegłego roku, który dodatkowo został opracowany przez naukowców w Japonii.

Reklama
Reklama

Siergiej Ławrow zaznaczył, że zapobieganie umieszczaniu broni w przestrzeni kosmicznej od dawna jest pilnym zadaniem i wraz z Chińską Republiką Ludową promuje porozumienie w sprawie traktatu zapobiegającego wyścigowi zbrojeń w kosmosie. Dodał także, że dostrzega potencjał w możliwościach Ugandy i w związku z tym Rosja jest gotowa do współpracy "w zakresie wspólnego rozwoju dodatkowych satelitów, rozwoju infrastruktury naziemnej i kosmicznej do teledetekcji i innych celów cywilnych." Oprócz tego, na spotkaniu ministrowie omówili również porozumienie w sprawie transportu zboża przez Morze Czarne.

Czytaj też

W temacie umieszczenia broni w kosmosie, na początku marca br. informowaliśmy, że Siergiej Riabkow, będący wiceministrem spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej stwierdził, że programy realizowane przez USA i ich sojuszników wymagają opracowania dokumentu o zapobieganiu wyścigowi zbrojeń w kosmosie. Co więcej, jego zdaniem wszelkiego rodzaju instrumenty prawne, które były proponowane przez kraje Zachodu były nieskuteczne, a ich głównym celem było przykrycie rzeczywistego rozwoju broni, która mogłaby razić cele w kosmosie. Już wtedy wyglądało na to, że rosyjska hipokryzja sięga kolejnego poziomu.

W kwestii projektów rezolucji przeciwko wyścigowi zbrojeń w domenie kosmicznej Federacja Rosyjska zajmuje różne stanowiska. Dla przykładu można podać głosowanie w trakcie 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Wówczas Zgromadzenie przyjęło projekt rezolucji "Destructive direct-ascent anti-satellite missile testing", która wzywała państwa do nieprzeprowadzania testów broni ASAT. Federacja Rosyjska była wówczas przeciwna.

Przypomnijmy, że 15 listopada 2021 r. Federacja Rosyjska przeprowadziła test ASAT, którego celem był niedziałający rosyjski satelita szpiegowski Ikar 38. W wyniku zniszczenia powstało, jak podał Departement Stanu USA, ponad 1500 mniejszych obiektów, które zaczęły stanowić potencjalne zagrożenie dla innych satelitów.

Źródło: TASS/Biełsat/Space24.pl

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. GB

    hahaha.........Naprawdę "wielki sukces dyplomacji rosji i ławrowa". Ławrow teraz jedz do Burkina Faso, czy innego Czadu.....