Reklama

Świat

Wenezuela dołączyła do księżycowego projektu Chin

Autor. CNSA

W poniedziałek (17 lipca br.) narodowe agencje kosmiczne Wenezueli oraz Chin podpisały wspólne oświadczenie dotyczące uczestnictwa państwa z Ameryki Południowej w chińskim projekcie Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych (ILRS), czyli inicjatywy traktowanej, jako konkurencja dla amerykańskiego programu Artemis. Wenezuela dołączyła do grona podmiotów, tj. Rosja, Pakistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Organizacja Współpracy Kosmicznej Azji i Pacyfiku.

Reklama

Jak informuje portal Spacenews.com , w poniedziałek, 17 lipca br. Zhang Kejian, administrator Chińskiej Narodowej Administracji Kosmicznej (CNSA) i Gabriela Jimenez, wiceprezydent Wenezueli i minister nauki i technologii podpisali podczas spotkania w formie video wspólne oświadczenie dotyczące uczestnictwa państwa z Ameryki Południowej w chińskim projekcie Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych (ILRS). Według przedstawicieli sektora kosmicznego Państwa Środka, partnerstwo będzie obejmować współpracę w zakresie opracowywania nowych technologii, demonstracji oraz wdrażania jej.

Reklama

Warto zauważyć, że podpisując oświadczenie o współpracy w zakresie ILRS, Wenezuela stała się jednym z pierwszych państw, które dołączyło do projektu uznawanego jako konkurencyjny dla amerykańskiego Artemis. Według chińskiego portalu Ta Kung Pao, podobne porozumienie zostało podpisane przez Rosję, Pakistan, Zjednoczone Emiraty Arabski oraz Organizację Współpracy Kosmicznej Azji i Pacyfiku. Warto również zauważyć, że zainteresowane dołączeniem do inicjatywy pozostaje również Malezja. Za datę uruchomienia chińskiej placówki badawczej na naturalnym satelicie Ziemi uznaje się 2035 r.

Czytaj też

Przypomnijmy, że Wenezuela oraz Państwo Środka współpracowały w zakresie nowych technologii kosmicznych już kilka lat temu. Przykładem jest lot chińskiego systemu nośnego Długi Marsz 2D z 2017 r, który wyniósł satelitę Venezuela Remote Sensing Satellite-2 (VRSS-2), o nazwie własnejAntonio José de Sucre. VRSS-2 został skonstruowany przez chińską firmę China Great Wall Industry Cooperation (CGWIC), która należy do China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC). Warto zauważyć, że okres działania satelity został określony wówczas na 5 lat. Był to już drugi, po VRSS-1 satelita do obserwacji Ziemi należący do Wenezueli, pozyskany od ChRL.

Reklama

Państwo środka opracowało i zbudowało również satelitę telekomunikacyjnego VeneSat-1 o nazwie Simon Bolivar. Urządzenie zostało wyniesione z Centrum Startowego Satelitów Xichang.

Czytaj też

Warto zauważyć, że oprócz samej Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych, Chiny zapowiedziały również stworzenie organizacji International Lunar Research Station Cooperation Organization (ILRSCO), która będzie koordynować i zarządzać budową bazy. O planach poinformował Wu Weiren, główny projektant chińskiego programu eksploracji Księżyca, w kwietniu br., który po raz kolejny zaprosił państwa do członkostwa, w tym np. państwa europejskie, kraje BRICS, kraje afrykańskie oraz, co ciekawe, Stany Zjednoczone.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!