Reklama

Świat

Nowi partnerzy w projekcie chińskiej bazy księżycowej

Autor. NASA [nasa.gov]

Jak wynika z informacji podanych przez chiński portal Ta Kung Pao, Rosja, Pakistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Organizacja Współpracy Kosmicznej Azji i Pacyfiku podpisały umowy dotyczące zaangażowania się w chiński projekt budowy Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych (ILRS).

Reklama

W ostatnich dniach na łamach naszego portalu informowaliśmy o wizycie prezes pakistańskiej agencji rządowej SUPARCO (Space & Upper Atmosphere Research Commission), Amera Nadeema w laboratorium Deep Space Exploration w południowo-wschodnich Chinach, gdzie omawiał z przedstawicielami państwa udział Pakistanu w projekcie ILRS. Wówczas Nadeem zapowiedział podpisanie w najbliższym czasie umowy o współpracy w zakresie budowy chińskiej Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych (ILRS).

Reklama

W ostatnim czasie natomiast, chiński portal Ta Kung Pao podał do wiadomości publicznej informację o podpisaniu przez Rosję, Pakistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Organizację Współpracy Kosmicznej Azji i Pacyfiku (Asia-Pacific Space Cooperation Organization; APSCO). Warto również zauważyć, że zainteresowane dołączeniem do inicjatywy pozostają również Malezja, która według zagranicznych źródeł jest w trakcie omawiania warunków uczestnictwa, oraz Wenezuela. Za datę uruchomienia chińskiej placówki badawczej na naturalnym satelicie Ziemi uznaje się 2035 r.

Czytaj też

Warto zauważyć, że oprócz samej Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych, Chiny zapowiedziały również stworzenie organizacji International Lunar Research Station Cooperation Organization (ILRSCO), która będzie koordynować i zarządzać budową bazy. O planach poinformował Wu Weiren w kwietniu br., który po raz kolejny zaprosił państwa do członkostwa, w tym np. państwa europejskie, kraje BRICS, kraje afrykańskie oraz, co ciekawe, Stany Zjednoczone.

Reklama

Jak poinformował portal Spacenews.com, zgodnie z prezentacją Deep Space Exploration Laboratory (DSEL) w ramach Chińskiej Narodowej Administracji Przestrzeni Kosmicznej (CNSA), Państwo Środka zamierza zakończyć podpisywanie umów i protokołów ustaleń z agencjami kosmicznymi i organizacjami dla członków-założycieli ILRSCO do października tego roku.

Czytaj też

Warto również zauważyć, że amerykański portal branżowy twierdzi, iż siedzibą nowo utworzonej organizacji będzie Hefei w prowincji Anhui, z ośrodkami zajmującymi się symulacją projektowania, kontrolą operacji, przetwarzaniem danych, przechowywaniem próbek i badaniami oraz międzynarodowymi ośrodkami szkoleniowymi.

Rozpoczęcie budowy bazy księżycowej przez Chiny i partnerów poprzedzą misję księżycowe Państwa Środka o nazwie Chang'e 6 oraz Chang'e 7. Jeśli chodzi o pierwszy z wymienionych projektów, jego celem będzie próba zebrania próbek księżycowych z okolic bieguna południowego. Według planów, start misji ma odbyć się najwcześniej w 2024 r.

Czytaj też

Chang'e 7 jest natomiast związana z pewnymi kontrowersjami, bowiem jak informowaliśmy w marcu br. Chińska Republika Ludowa straciła partnera do księżycowej misji w postaci Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które były odpowiedzialne za dostarczenie łazika Rashid II. Odpowiednia do tego umowa została zawarta z Chinami we wrześniu 2022 r., lecz teraz, według doniesień ma być ona sprzeczna z regulacjami amerykańskiego rządu dotyczącymi międzynarodowego obrotu bronią (ITAR).

Przepisy te dotyczą wszystkich obywateli i przedsiębiorstw amerykańskich, a także firm i osób zagranicznych, które mają dostęp do elementów pochodzenia amerykańskiego oznaczonych w ITAR. Mają one na celu ograniczenie dostępu niektórych podmiotów (np. Chin) do wrażliwych komponentów wyprodukowanych w USA i tym samym uniemożliwiają łazikowi Rashid II ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich wzięcia udziału w chińskiej misji Chang'e 7.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama