Reklama

Świat

Pakistan planuje pomóc Chinom w budowie bazy na Księżycu

Autor. CASC/CAST

W dobie wyścigu kosmicznego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami głównym obszarem zainteresowania obu państw jest Księżyc i zbudowanie na jego powierzchni pierwszej placówki badawczo-naukowej. W ostatnim czasie Państwo Środka nasiliło swoje działania oraz poszukiwania sojuszników w tym zakresie. Najnowszym przykładem jest zbliżenie się z Pakistanem, który planuje wkrótce podpisać umowę o współpracy w zakresie kierowanego przez Chiny projektu Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych (ILRS).

Reklama

W ostatnich miesiącach byliśmy świadkami szczególnego nasilenia się rywalizacji w kosmosie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Jest ona widoczna m.in. w zakresie badań naukowych Księżyca oraz wyścigu, którego stawką jest budowa pierwszej placówki badawczo-naukowej na jego powierzchni. Obecnie niezaprzeczalnym liderem pozostają Stany Zjednoczone z trwającym programem Artemis. Państwo Środka nie pozostaje jednak w tej kwestii bierne, czego dowodem są ostatnie zapowiedzi strony chińskiej dotyczące projektu Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych (ILRS), która powinna powstać do 2035 r.

Reklama

Samodzielna budowa jakiejkolwiek placówki badawczej na Księżycu jest raczej ciężka w realizacji. Warto bowiem zauważyć, że nawet Amerykanie posiadający doświadczenie w różnego rodzaju programach kosmicznych i budowie nowych technologii, realizują program Artemis we współpracy z państwami i podmiotami prywatnymi. Strategię międzynarodowej kooperacji przyjęło także Państwo Środka, a dowodem na to pozostaje niedawne zbliżenie się z Pakistanem. W ostatnim czasie Amer Nadeem, prezes pakistańskiej agencji rządowej SUPARCO (Space & Upper Atmosphere Research Commission), odwiedził laboratorium Deep Space Exploration w południowo-wschodnich Chinach, gdzie omawiał z przedstawicielami państwa udział Pakistanu w projekcie ILRS.

Czytaj też

Według informacji podanych przez portal South China Morning Post, Pakistan ma nadzieję zidentyfikować konkretne role, jakie mógłby odegrać w kierowanej przez Chiny Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych. Ponadto podczas swojej wizyty Amer Nadeem zapowiedział podpisanie umowy o współpracy w zakresie omawianego projektu. W trakcie wizyty prezes SUPARCO przeprowadził również rozmowę z z Wu Weirenem, głównym projektantem chińskiego programu eksploracji Księżyca i dyrektorem laboratorium, który przedstawił obecne postępu. Weiren zaprosił ponadto gościa do ponownego odwiedzenia placówki badawczej w Chinach w przyszłym roku, podczas międzynarodowej konferencji poświęconej eksploracji kosmosu.

Reklama

Warto zauważyć, że współpraca obu państw sięga już około dwóch dekad, a Chiny są zaangażowane w kosmiczne projekty Pakistanu niemal od samego początku. Warto zauważyć, że pierwszy pakistański satelita komunikacyjny Badr-1 został wyniesiony na orbitę przy pomocy chińskiej rakiety Długi Marsz 2E z Centrum Startowego Satelitów Xichang w 1990 r. Bardziej współczesnym przykładem jest pomoc Chin w wystrzeleniu satelitów teledetekcyjnych w 2018 r. - większego PRSS-1 (Pakistan Remote Sensing Satellite) oraz mniejszego PakTES-1A (Pakistan Technology Evaluation Satellite). Warto również zauważyć, że państwa podpisały również kilka umów w ramach chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku, które również zakładają pogłębioną współpracę w kosmosie.

Pakistan Remote Sensing Satellite (PRSS-1)
Pakistan Remote Sensing Satellite (PRSS-1)
Autor. SUPARCO

Podczas wizyty szefa SUPARCO, Wu Weiren poinformował z kolei, że obecnie trwają prace nad nad ICUBE-Q, pakistańskim CubeSatem, który będzie częścią chińskiej misji Chang'e 6 na Księżyc i będzie poszukiwał śladów lodu wodnego z orbity księżycowej w 2026 r. Współpracą pomiędzy Pakistanem a Chinami wydaję się bardzo owocna, a zatem udział pierwszego z tych państw w ILRS jest bardzo prawdopodobny. Portal South China Morning Post poinformował ponadto, że zamiar dołączenia do programu został wyrażony również przez przedstawicieli innych agencji kosmicznych, w tym Brazylii i Wenezueli.

Warto zauważyć, że oprócz samej Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych, Chiny zapowiedziały również stworzenie organizacji International Lunar Research Station Cooperation Organization (ILRSCO), która będzie koordynować i zarządzać budową bazy. O planach poinformował Wu Weiren w kwietniu br., który po raz kolejny zaprosił państwa do członkostwa, w tym np. państwa europejskie, kraje BRICS, kraje afrykańskie oraz co ciekawe Stany Zjednoczone.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze