Reklama

Systemy Nośne

Chiny: rekordowy lot komercyjnej rakiety nośnej

Autor. CAS Space

Jedna z komercyjnych firm kosmicznych w Chinach przeprowadziła w ostatnim czasie drugi lot swojego systemu nośnego Lijian-1 (lub inaczej Kinetica- 1), zasilanego stałym materiałem pędnym. Warto zaznaczyć, że chińska rakieta wyniosła na orbitę okołoziemską 26 satelitów, co jest przy okazji krajowym rekordem dla Państwa Środka.

Reklama

7 czerwca br. z kosmodromu Jiuquan, znajdującego się na skraju pustyni Gobi w północno-zachodniej części kraju przeprowadzono drugi w historii start orbitalny chińskiej rakiety nośnej Lijian-1 (Kinetica 1). Pomyślność lotu została potwierdzona przez kontrolerów ok. godzinę po starcie. Celem misji było wyniesienie na orbitę ładunku składającego się z 26 satelitów. Opracowana przez firmę CAS Space (przedsiębiorstwo zależne od Chińskiej Akademii Nauk) 30-metrowa konstrukcja zasilana stałym paliwem rakietowym pobiła tym samym krajowy rekord z 2022 r. ustanowiony przez system nośny Długi Marsz 8, który dostarczył na orbitę 22 jednostki satelitarne.

Reklama
Reklama

Jak opisały państwowe media w Chinach, satelity umieszczone na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) to m.in. eksperymentalne urządzenia Shiyan-24A i Shiyan-24B, które mają być wykorzystywane do "weryfikacji na orbicie nowych technologii kosmicznych, takich jak monitorowanie środowiska kosmicznego". Oprócz tego na masę ładunku złożyły się także inne urządzenia optyczne, jak np. Fucheng-1, który został wyposażony w syntetyczną aperturę radarową (SAR) oraz komercyjne jednostki badawcze jak Xingshidai-16 i Tianyi-26. Pozostałe satelity zostały opisane jako służące głównie "weryfikacji technologii i komercyjnym usługom teledetekcji".

Czytaj też

Według Chińskiej Akademii Nauk (CAS) czterostopniowy system nośny Lijian-1 jest w stanie wynieść 1,5 t na 500-kilometrową orbitę synchronicznej ze Słońcem. Podczas swojego debiutu w lipcu ubiegłego roku rakieta Kinetica-1 miała za zadanie wynieść w przestrzeń kosmiczną sześć urządzeń satelitarnych, które także z powodzeniem zostały rozmieszczone na orbicie. W wywiadzie dla Global Times, Shi Xiaoning będący głównym inżynierem omawianego systemu powiedział, że jest całkiem spokojny o rakietę, ponieważ jej niezawodność została zweryfikowana. Wciąż jednak niepokoi go proces oddzielania się satelitów na orbicie.

Przedsiębiorstwo CAS Space planuje w najbliższych latach wprowadzić rakietę wielokrotnego użytku (ZK-6), gdyż Chiny mają duże ambicje, aby uruchomić na dużą skalę turystykę kosmiczną, która w przyszłości będzie przyciągać wielu zainteresowanych. W lipcu ubiegłego roku CAS Space podpisało także umowę dotyczącą współpracy z największą państwową korporacją turystyczną China Tourism Group, która dotyczy wspólnego działania w tym zakresie.

Czytaj też

Czerwcowy start chińskiej rakiety Lijian 1 był 22. misją orbitalną Państwa Środka w obecnym roku kalendarzowym. Jak opisuje SpaceNews, agencja rządowa CASC (China Aerospace Science and Technology) planuje wykonać ponad 60 startów w 2023 r., natomiast podmioty komercyjne mogą dodać do tej liczby kolejne 20 lub więcej misji orbitalnych, zgodnie z ogłoszonymi planami. Chiny z roku na rok zwiększają swoje możliwości w zakresie wystrzeliwania ładunków w przestrzeń kosmiczną i tym samym próbują doganiać zdecydowanego lidera w tym wyścigu, czyli Stany Zjednoczone.

Reklama
Reklama

Komentarze