Strona główna
Chińska technologia kosmiczna zaprezentowana w Paryżu
Podczas trwającego Paris Air Show Chiny prezentują nie tylko swoją ofertę lotniczą, ale również kosmiczną, która stanowi jeden z flagowych projektów budowy przez Chińczyków swojej międzynarodowej reputacji mocarstwa. W Paryżu przedstawiono zarówno obecne rozwiązania techniczne, jak również projekty rozwojowe.
Oferta została przedstawiona przez CGWIC (China Great Wall Industry Corporation) – utworzoną w 1980 roku firmę, która za wiedzą i zgodą komunistycznego reżimu oferuje komercyjne usługi wynoszenia ładunków w przestrzeń kosmiczną. CGWIC pozostaje własnością Chińskiej Korporacji Nauk Lotniczych i Technologii (CASC, China Aerospace Science and Technology Corporation), która jest głównym podmiotem prowadzącym chiński program kosmiczny. Zajmuje się między innymi projektowaniem i budowaniem pojazdów kosmicznych, a także różnych pocisków rakietowych. Z tego powodu jest ona blisko powiązana z chińskim wojskiem. Pekińska CGWIC ma 18 biur i firm zależnych na całym świecie. W Europie są to biura w Paryżu, Moskwie oraz Mińsku.
W zaprezentowanej w Paryżu ofercie jest w pierwszej kolejności rodzina rakiet nośnych Długi Marsz (The Long March, co jest nawiązaniem do działań chińskich komunistów w latach trzydziestych, kiedy to walczono z rządem centralnym). Mogą one wynosić ładunki na różne orbity: niskie (LEO), średnie (MEO), heliocentryczną (SSO) oraz przejściową orbitę geocentryczną (GTO). W przypadku LEO mogą one wynieść ładunek rzędu 25 tysięcy kilogramów, podczas gdy dla GTO jest to 14 tysięcy kilogramów.
Czytaj też
Przedstawiono także ofertę satelitów, które ma w swojej ofercie CGWIC. Firma podkreśla zdolność do opracowania konkretnego satelity dla klienta zagranicznego, jego następnie wyniesienie na orbitę, serwisowanie i obsługę. CGWIC zapewnia również ubezpieczenie oraz szkolenia. W swym portfolio firma ma również budowę i utrzymanie infrastruktury naziemnej, testy oraz integrację. Może również wynieść ładunek w przestrzeń kosmiczną na zlecenie.
Chiny mają bardzo ambitne plany podboju kosmosu i już teraz posiadają bogate doświadczenie. W czerwcu tego roku rakieta nośna Long March 2D (41 metrów długości, 250 ton masy startowej) wyniosła z ośrodka Taiyuan w północnych Chinach aż 41 satelitów. Kilka dni wcześniej wyniesiono 26 satelitów na pokładzie rakiety nośnej Lijian 1 (produkt firmy CAS Space - Guangzhou Zhongke Aerospace Exploration Technology).
Według ogłoszonego w styczniu tego roku planu CASC, Chiny chcą w 2023 roku wynieść co najmniej 200 obiektów w 60 misjach kosmicznych. Jednym z elementów tego planu będzie wystrzelenie kolejnych trzech satelitów chińskiego systemu nawigacyjnego BeiDou-3, który realizowany jest od 2015 roku.