Reklama

Systemy Nośne

Chińska rakieta z kolejnym rekordem

Start rakiety Długi Marsz-2D z satelitą LKW-1. Fot. chińskie media
Start rakiety Długi Marsz-2D z satelitą LKW-1. Fot. chińskie media

Chińska Republika Ludowa może pochwalić się nowym rekordem pod względem liczby jednostek satelitarnych wyniesionych w ramach jednego lotu. Tym razem za sprawą systemu nośnego Długi Marsz 2D na orbitę okołoziemską przetransportowano 41 satelitów. Był to przy okazji 24. start orbitalny wykonany przez Państwo Środka w bieżącym roku.

Reklama

W zeszłym tygodniu informowaliśmy, że jedna z komercyjnych firm kosmicznych w Chinach przeprowadziła lot swojego systemu nośnego Lijian-1 (lub inaczej Kinetica- 1), zasilanego stałym materiałem pędnym. W ramach tej misji chińska rakieta wyniosła na orbitę okołoziemską 26 satelitów, co było na tamten moment krajowym rekordem, lecz nie trzeba był długo czekać, aby został poprawiony. Tym razem z kosmodromu Taiyuan położonego w północnych Chinach, za pomocą systemu nośnego Długi Marsz 2D wykonano pomyślne wyniesienie na orbitę okołoziemską 41 satelitów. Należy przy tym zaznaczyć, że ogólny rekord wynosi 143 satelity i został ustanowiony przez SpaceX w ramach misji Transporter-1 (styczeń 2021 r.).

Reklama
Reklama

Wystrzelone urządzenia to głównie satelity uzupełniające komercyjną konstelację teledetekcyjną Jilin-1 Gaofen firmy Chang Guang Satellite Technology (CGST). Jest to komercyjna spółka państwowego Instytutu Optyki, Mechaniki Precyzyjnej i Fizyki w Changchun (CIOMP) funkcjonującego w obrębie Chińskiej Akademii Nauk. Z dostępnych informacji wynika, że CGST zamierza umieścić na orbicie ponad 300 satelitów do 2025 roku, tym samym dwukrotnie przekraczając wcześniejsze założenia. Warto także przypomnieć, że jest to pierwszy komercyjny system tego typu rozwijany w Państwie Środka.

Czytaj też

Jak podała chińska agencja rządowa CASC (China Aerospace Science and Technology) w swoim oświadczeniu - instrumenty zostały zaprojektowane z myślą o całodobowym rejestrowaniu zdjęć i wideo wysokiej rozdzielczości (do 1 metra), celem ich wykorzystania w wielu zastosowaniach - w leśnictwie, rolnictwie, monitorowaniu oceanów, badaniach zasobów i środowiska naturalnego oraz planowaniu miejskim. Pierwsze satelity systemu trafiły na orbitę w 2015 roku. W ramach rozwoju konstelacji wykonano 25 startów i obecnie składa się ona z ponad 100 urządzeń umieszczonych na orbicie.

Zobrazowanie multispektralne wykonanen z pokładu satelity Jilin-1. Fot. Creodias [creodias.eu]
Zobrazowanie multispektralne wykonanen z pokładu satelity Jilin-1. Fot. Creodias [creodias.eu]

Opisywany start to przy okazji 24. lot orbitalny przeprowadzony przez Państwo Środka w bieżącym roku. Agencja rządowa CASC (China Aerospace Science and Technology) planuje wykonać ponad 60 startów w 2023 r., natomiast podmioty komercyjne mogą dodać do tej liczby kolejne 20 lub więcej misji orbitalnych, zgodnie z ogłoszonymi planami. Chiny z roku na rok zwiększają swoje możliwości w zakresie wystrzeliwania ładunków w przestrzeń kosmiczną i tym samym próbują doganiać zdecydowanego lidera w tym wyścigu, czyli Stany Zjednoczone.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama