Reklama

Obserwacja Ziemi

Widziane z orbity: Ukraińcy zniszczyli rosyjski węzeł logistyczny

wojna Ukraina
Autor. LukasJohnns/Pixabay

Inwazja Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie trwa już prawie 500 dni. Od kilku tygodni jesteśmy świadkami wzmożonych działań ofensywnych prowadzonych przez ukraińską armię oraz prób odwetowych Rosjan. Na ten moment postępy ofensywy są przez wielu ekspertów odbierane z rozczarowaniem, natomiast z ostatnich zdjęć satelitarnych wynika, że udało się wykonać postępy, które utrudnią prowadzenie rosyjskiej agresji.

Reklama

W ostatnich tygodniach armia Ukrainy zintensyfikowała swoje działania ofensywne na wielu kierunkach. Z najnowszych informacji możemy dowiedzieć się, że w ciągu zaledwie minionej doby ukraińskie wojska wykonały uderzenia na co najmniej trzech odcinkach frontu, uzyskując dzięki temu postępy swoich działań. Pojawiła się m.in informacja, która wskazuje, że Ukraińcy wyzwolili wieś Piatichatki (obwód zaporoski), dzięki czemu mogą oni próbować obejść rosyjskie umocnienia. Informacja została potwierdzona przez stronę ukraińską oraz władze okupacyjne. Co więcej, zdjęcia satelitarne firmy Planet Labs ukazały również poważne zniszczenia istotnego obiektu w okupowanej przez Rosjan miejscowości Rykowe (obwód chersoński).

Reklama
Reklama

Na powyższych zobrazowaniach możemy zobaczyć skutki ataku rakietowego SZU składów amunicji oraz węzła kolejowego we wspomnianej miejscowości, który jest bardzo ważnym elementem logistycznym dla rosyjskiej armii. Tory kolejowe całkowicie zniknęły na całej długości centrum miasta, a na zdjęciach po ataku nie widać już nawet fundamentów strategicznych magazynów. Jest to swego rodzaju katastrofa logistyczna dla Rosjan, którym w ciągu najbliższych dni, oczywiście na tym obszarze, może zabraknąć m.in. amunicji artyleryjskiej. Władze Ukrainy podkreślają, że im więcej będzie podobnych "detonacji magazynów wroga", tym mniej działań Rosja będzie mogła kierować przeciwko oddziałom ukraińskim.

Czytaj też

Dowódca ukraińskich Sił Powietrznych generał Mykoła Ołeszczuk potwierdził atak oraz napisał na Telegramie - "Dobra robota, chłopcy!". Przed atakiem na magazyny, poinformowano również, że z powodzeniem udało się Ukraińcom wysadzić dwa mosty kolejowe, a więc sytuacja oddziałów rosyjskich w tym rejonie jest trudna, gdyż aby odbudować linie kolejowe i uzupełnić łańcuch dostaw amunicji do znajdujących się tam jednostek potrzebne będzie przynajmniej kilka tygodni. Warto zaznaczyć, że miejscowość Rykowe znajduje się nieco ponad 110 km od wyzwolonego pół roku temu spod rosyjskiej okupacji miasta Chersoń.

Warto również przypomnieć, że w trakcie toczących się walk w sobotę i niedzielę (17-18 czerwca br.) oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek (19 czerwca br.) wojska rosyjskie poniosły duże straty w postaci zestrzelonych rakiet, dronów, a także śmigłowca Ka-52 Alligator. Według informacji podanych w niedzielę wieczorem przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, budżet Federacji Rosyjskiej zubożał o około 16 mln USD. Z kolei Rosjanie przeprowadzili ponad 40 nalotów i 60 ostrzałów z wieloprowadnicowych systemów rakietowych na cele wojskowe, a także na zaludnione obszary cywilne.

Czytaj też

Od samego początku niezwykle istotną rolę w tej wojnie odgrywa wywiad satelitarny, który dostarcza cennych danych w postaci zobrazowań oraz ułatwia komunikacje czy też nawigację. Dla przykładu, zdjęcia wykonywane przez satelity od firmy Maxar Technologies dostarczają danych m.in. z zakresu ruchów wojsk przeciwnika, czy też skalę zniszczeń w danym miejscu. W tym przypadku firma Planet kolejny raz potwierdziła użyteczność floty swoich satelitów.

Źródło: Defence24.pl/ PAP / Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!