Reklama

Świat

Wyścig o Księżyc. Chiny pozyskały kolejnego sojusznika w Europie

Flaga Chin została rozwieszona przy sondzie po wylądowaniu na niewidocznej stronie Księżyca w ramach misji Chang'e 6
Flaga Chin została rozwieszona przy sondzie po wylądowaniu na niewidocznej stronie Księżyca w ramach misji Chang'e 6
Autor. CNSA

Węgierska, naukowa organizacja non-profit dołączyła do księżycowej inicjatywy Chin i Rosji o nazwie Międzynarodowa Stacja Badań Księżycowych. Tym samym konkurencja dla amerykańskiego programu Artemis pozyskała kolejnego sojusznika w Europie.

Hungarian Solar Physics Foundation to organizacja non-profit zajmująca się w głównie badaniami Słońca i heliofizyki oraz organizacją wydarzeń i konferencji naukowych. W ostatnich dniach węgierski ośrodek dołączył do księżycowej inicjatywy Chin i Rosji o nazwie Międzynarodowa Stacja Badań Księżycowych (ang. International Lunar Research Station - ILRS), której celem jest ustanowienie stałej bazy na naturalnym satelicie Ziemi.

Memorandum of Understanding zostało podpisane między węgierską fundacją, którą reprezentował prezes prof. dr Róbert Fáy-Siebenbürgen, a chińskim ośrodkiem Deep Space Exploration Laboratory z siedzibą w Hefei. Wśród dostępnych źródeł brakuje jednak informacji na temat potencjalnego wkładu fundacji w księżycowy projekt Chin i Rosji.

Reklama

Warto również podkreślić, że Hungarian Solar Physics Foundation nie jest ośrodkiem, który reprezentuje rząd w kwestiach związanych z przestrzenią kosmiczną. Rolę tę pełni ustanowione w 1992 r. Hungarian Space Office oraz instytucje podległe lub doradcze. Księżycowy projekt Chin i Rosji dopuszcza jednak udział pojedynczych podmiotów naukowych, które nie są związane bezpośrednio z władzami państwa.

Podpisanie Memorandum of Understanding z węgierską fundacją jest kolejnym przykładem na pozyskiwanie przez Chiny sojuszników w Europie. Przypomnijmy, że w maju br. do inicjatywy ILRS dołączyła Serbia. Dokument został podpisany podczas ostatniej wizyty Xi Jinpinga w Belgradzie.

Międzynarodowa Stacja Badań Księżycowych

Chińsko-rosyjskie porozumienie w zakresie projektu Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych zostało podpisane w 2021 r. Celem projektu jest ustanowienie stałej bazy na naturalnym satelicie Ziemie we współpracy z Rosją, która zapewni elementy, tj. rakieta nośna Sojuz-2 lub misje eksploracyjne z serii Łuna. W projekt zaangażowane są również inne państwa, tj. Egipt, RPA, Tajlandia lub Kazachstan. Portal South China Morning Post podaje, że obecnie szacuje się na 25 uczestników.

Reklama

Teoretycznie faza rozpoznawcza, która rozpoczęła się wraz z podpisaniem dokumentu, powinna zakończyć się w 2025 r., natomiast projekt doświadcza wielu opóźnień. Faza konstrukcyjna ma rozpocząć się w 2030 r. Oprócz kolejnych misji naukowych, planowane jest dostarczenie dużej ilości cargo na powierzchnię Księżyca, a następnie budowa obiektów, w ramach pięciu misji z serii ILRS, w tym centrum dowodzenia, stacje badawcze lub instalacje energetyczne. Całość powinna powstać do 2035 r., a w dalszej kolejności nastąpi rozwój istniejącej placówki.

Międzynarodowa Stacja Badań Księżycowych ma być konkurencją dla amerykańskiego programu Artemis, w które zaangażowanych jest również wiele państw z Europy oraz Azji. Liderzy projektów zakładają lądowanie na Księżycu w podobnym czasie, oskarżając się wzajemnie o próbę dominacji Księżyca i zawłaszczenia jego zasobów naturalnych. Na rezultaty kolejnej fazy drugiego wyścigu kosmicznego musimy jeszcze poczekać.

Reklama
Reklama

Komentarze