Reklama

Świat

Xi Jinping z wizytą w Serbii. W tle umowa o bazie na Księżycu

Międzynarodowa Stacja Badań Księżycowych. Wizja do 2045 r.
Międzynarodowa Stacja Badań Księżycowych. Wizja do 2045 r.
Autor. CNSA

Chińska Republika Ludowa pozyskała kolejnego sojusznika do projektu Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych. Umową z Serbią została podpisana podczas wizyty Xi Jinpinga w Belgradzie. Inicjatywa jest konkurencją do amerykańskiego programu Artemis i zakłada ustanowienie stałej placówki badawczej na naturalnym satelicie Ziemi.

O wizycie Xi Jinpinga we Francji, Węgrzech i Serbii informowano jeszcze w kwietniu br. Lin Jian pełniący funkcję rzecznika chińskiego MSZ przekazał, że Xi podczas pobytu w Europie spotka się z serbskim prezydentem Aleksandarem Vucziciem, aby porozmawiać na temat dwustronnych relacji i zastanowić się jak je ulepszyć.

Autor. Ministry of Foreign Affairs of the People's Republic of China

We wtorek przed godz. 22.00 w stolicy Serbii wylądował samolot przywódcy Chin Xi Jinpinga. Na lotnisku w Belgradzie chińskiego gościa powitał prezydent Serbii Aleksandar Vuczić oraz inni przedstawiciele serbskich władz. Podczas wizyty Rząd Serbii przyjął kilka dokumentów, rozszerzających współpracę z Chinami w obszarach infrastruktury, rolnictwa, informacji, telekomunikacji oraz turystyki.

Komentując wizytę Xi prezydent Serbii Aleksandar Vuczić zapowiedział wcześniej, że „zainicjuje ona projekty przyspieszonego rozwoju technologicznego w tych dziedzinach, w których nie ma (w Serbii) wystarczającej wiedzy, od robotyki, technologii satelitarnej, latających samochodów do wielu innych rzeczy”.

Reklama

Vuczić zaznaczył też, że „Chiny są najważniejszym partnerem Serbii w realizacji państwowych interesów”. Prezydent podkreślił przy tym, że Serbia prowadzi politykę „jednych Chin”, mówiąc, że „Tajwan to Chiny, koniec kropka”.

Wynikiem wizyty Xi Jinpinga w Serbii jest pozyskanie nowego sojusznika w inicjatywie Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych (ILRS), która ma być konkurencją do planowanej placówki w ramach amerykańskiego programu Artemis. Porozumienie początkujące ten projekt między Chinami a Rosją zostało podpisane jeszcze w 2021 r., a od tego momentu trwają prace badawcze nad przyszłą bazą. Do inicjatywy ILRS dołączyły także inne państwa, tj. Wenezuela, Pakistan, Egipt i Białoruś

Projekt ILRS zakłada rozmieszczenie na naturalnym satelicie Ziemi pierwszych elementów infrastruktury, w tym centrum dowodzenia, stacje badawcze lub instalacje energetyczne do 2035 r. W dalszej perspektywie nastąpi znaczący rozwój placówki. Cały film dostępny jest TUTAJ.

Reklama

Jak poinformował portal Spacenews.com, oprócz umowy dotyczącej Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych państwa podpisały również protokół ustaleń w sprawie współpracy w dziedzinie innowacji w zakresie eksploracji i pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej. Szczegóły dokumentów oraz dokładnego zaangażowania Serbii w projekt bazy na Srebrnym Globie pozostają jednak na ten moment nieznane.

Źródło: Spacenews.com / PAP / Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!