Reklama

Świat

Zmiana na szczycie ISRO. Nowy lider w przełomowym momencie

Indie, kosmos, technologia, wojsko
Flaga Indii
Autor. Pixabay

Zmiana na stanowisku szefa Indyjskiej Organizacji Badań Kosmiczny (ISRO). V. Narayanana obejmie funkcje w przełomowym momencie, gdy Indie intensyfikują swoją działania nad misjami Księżycowymi i krajową stacją kosmiczną.

Od 2022 r. stanowisko szefa ISRO pełnił S. Somanath, za którego kadencji zostały zrealizowane historyczne misje kosmiczne Indii. Szczególnie ważną była Chandrayaan-3, w ramach której lądownik Vikram z łazikiem Pragyan przyziemili na powierzchni Księżyca.

Indie, jako czwarty kraj dołączyły do elitarnego grona państw, którym udało się wylądować na naturalnym satelicie Ziemi. Wówczas osiągnięciem tym mogły pochwalić się Stany Zjednoczone, Chiny oraz Rosja. Najnowszym członkiem pozostaje Japonia.

Reklama

Kim jest nowy szef ISRO?

Zagraniczne media donoszą, że V. Narayanana dołączył do Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych w 1984 r., a przez swoich kolegów po fachu jest opisywany jako „dobroduszny, ale „rygorystyczny” naukowiec z doświadczeniem w załatwianiu różnych spraw”.

V. Narayanana posiada doktorat z inżynierii aerospace, a przez lata pracy w ISRO przysłużył się rozwojowi sektora kosmicznego poprzez udział w projektach rakiet nośnych, tj. Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV) lub Launch Vehicle Mark-3 (LVM3).

Ostatnia z wymienionych rakiet wyniosła w 2019 r. misję Chandrayaan-2, której celem było bezzałogowe lądowanie na Księżycu. Ponad dziesięć minut po planowanym czasie posadzenia sondy Vikram na Księżycu - ówczesny szef agencji kosmicznej ISRO, Kailasavadivoo Sivan potwierdził, że kontakt z lądownikiem został utracony. Vikram rozbił się o powierzchnię.

Chociaż V. Narayanana nie był bezpośrednio zaangażowany w misję Chandrayaan-2, brał czynny udział w analizie sytuacji po jej nieudanym zakończeniu. Stojąc na czele Krajowego Komitetu Ekspertów powołanego w celu zbadania przyczyn twardego lądowania udało się wskazać przyczyny i wymagane działania naprawcze, a następnie zaimplementować do wspomnianej misji Chandrayaan-3.

Reklama

Zmiana kierowcy w rozpędzonym pojeździe

Roszada na najwyższym stanowisku ISRO następuje w przełomowym momencie dla Indii. W 2025 r. Indie planują podwoić liczbę startów rakiet nośnych, przeprowadzając aż 10 misji. Również w tym roku będziemy świadkami pierwszej misji testowej w ramach indyjskiego programu załogowych lotów kosmicznych Gaganyaan. Rakieta HLVM-3 wyniesie kapsułę, w której zamiast astronauty znajdzie się humanoid „Vyommitra”.

Program Gaganyaan ma być początkiem do trwałej obecności indyjskich astronautów w kosmosie. W przeciągu kilku lat od udanej demonstracji możliwości pojazdu Gaganyaan, Indie planują rozpocząć budowę narodowej stacji orbitalnej o nazwie Bharatiya Antariksha Station. Pierwszy moduł powinien zostać wyniesiony w 2028 r.

Reklama

W 2027 r. Indie planują zrealizować czwartą misję na Księżyc z serii Chandrayaan. Tym razem naukowcy spróbują pobrać próbki badawcze oraz przetransportować je na Ziemię. Oprócz rozwoju nauki Chandrayaan przygotowuje Indie do pierwszego w historii tego państwa załogowego lądowania na Księżycu. W tym przypadku ISRO celuje w 2040 r.

IAC, Mediolan, Indie, ISRO, rakieta, NGLV
Model rakiety NGLV na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym 2024 w Mediolanie.
Autor. M. Mitkow/Space24.pl

Do realizacji powyższych projektów niezbędny będzie niezależny dostęp do orbity. W tym celu ISRO pracują nad ciężką rakietą nośną Next-Generation Launch Vehicle (NGLV). Przewiduje się, że rakieta będzie gotowa do pierwszego lotu na przełomie 2030 i 2031 r. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.

Tutaj do akcji wkracza nowy szef ISRO, który pracuje jeszcze jako dyrektor Centrum Systemów Napędów Ciekłych (ang. Liquid Propulsion Systems Centre). Ośrodek pracuje m. in. nad projektem rakiety NGLV. Stanowisko szefa ISRO obejmie w połowie stycznia 2025 r.

Reklama

Komentarze

    Reklama
    Reklama