Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

W Turcji powstała agencja kosmiczna. Cele mocno wojskowe

Turecki satelita BILSAT-1. Fot. SSTL
Turecki satelita BILSAT-1. Fot. SSTL

W grudniu 2018 r. prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wydał dekret o powołaniu Tureckiej Agencji Kosmicznej. Nowy podmiot ma realizować działania na arenie międzynarodowej oraz przede wszystkim wspierać rozwój tureckiego sektora kosmicznego. Ważne będzie zaangażowanie agencji w rozbudowę przemysłu zbrojeniowego.

Podstawowym celem powołanej do życia pod koniec 2018 roku Tureckiej Agencji Kosmicznej ma być koordynowanie rozwoju tamtejszego sektora kosmicznego oraz dbanie o związane z tym relacje Ankary na arenie międzynarodowej. Agencja ma przy tym cieszyć się znaczną niezależnością finansową i administracyjną.

Utworzenie agencji wpisuje się w szerszy trend tureckiej polityki, mający uczynić ten kraj bardziej przyjaznym i interesującym miejscem pracy dla naukowców z całego świata. Po to między innymi w wielu regionach Turcji tworzone są nowe instytuty badawcze.

W naszym kraju powstała agencja kosmiczna. To przełomowy krok, osiągnęliśmy jeszcze jeden cel. Agencja postawi nas w awangardzie eksploracji kosmosu i technologii.

Recep Tayyip Erdogan, prezydent Turcji

Turecka Agencja Kosmiczna będzie tworzyć krótko- i długofalowe strategiczne plany rozwojowe. Turcy wierzą, że rozwój przemysłu kosmicznego będzie bardzo mocno powiązany z rozwojem przemysłu obronnego - m.in. w zakresie systemów obrony powietrznej. Na tym polu upatrują ważnej aktywności agencji.

Turecka działalność w zakresie eksploracji kosmosu rozpoczęła się w 2003 r., wraz z wystrzeleniem tureckiego satelity obserwacji Ziemi BILSAT-1. Powołanie własnej agencji kosmicznej ma przynieść Ankarze większą niezależność i elastyczność w prowadzeniu badań dotyczących przestrzeni kosmicznej.

Na ten moment nie jest jasne, czy powstanie Tureckiej Agencji Kosmicznej przyczyni się do zacieśnienia związków Turcji z ESA.

Reklama
Reklama

Komentarze