Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

Wątki kosmiczne w orędziu Trumpa. Apel o pełne finansowanie misji na Księżyc

Fot. Izba Reprezentantów USA [house.gov]
Fot. Izba Reprezentantów USA [house.gov]

Prezydent Donald Trump wezwał w swoim orędziu o stanie państwa o „uznanie kolejnej granicy”, jaka ma przebiegać dla USA daleko w kosmosie. Zaapelował do Kongresu USA o pełne sfinansowanie nowej generacji programu amerykańskich załogowych lotów na Srebrny Glob o nazwie Artemis.

W swoim orędziu o stanie państwa prezydent Trump mówił o ambitnych amerykańskich planach kosmicznych. Wzywał Amerykanów do "przyjęcia kolejnej granicy" w kosmosie i apelował do Kongresu o pełne sfinansowanie programu Artemis, czyli nowej generacji programu amerykańskich załogowych lotów kosmicznych na Księżyc.

Prezydent wskazał, że trzeba pamiętać, iż Ameryka zawsze wyznaczała granice. "Teraz musimy przyjąć nową granicę - amerykański 'Manifest Destiny' w gwiazdach" - mówił Trump. "Manifest Destiny" to idea sformułowana przez dziennikarza i polityka Johna L. O’Sullivana w 1845 roku. W jednym ze swoich artykułów stwierdził on, że prawo USA do przejęcie terytoriów Oregonu leży w "w Boskim Przeznaczeniu do rozprzestrzeniania i zajęcia całego kontynentu, który Opatrzność nam ofiarowała".

Celem programu Artemis ma być "zapewnienie, że kolejnym mężczyzną i pierwszą kobietą na Księżycu" będą Amerykanie, którzy - jak dodał Trump - użyją naturalnego satelity Ziemi "jako odskoczni, by zagwarantować, że USA będą pierwszym krajem, który umieści swoją flagę na Marsie".

Amerykański prezydent nie omieszkał również wspomnieć o kwestii powołania sił kosmicznych USA jako odrębnego, szóstego rodzaju wojsk. "Po raz pierwszy, odkąd prezydent Truman powołał US Air Force ponad 70 lat wcześniej, stworzyliśmy zupełnie nowy komponent Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych - nazwany Space Force. Bardzo ważne!" - podkreślił Trump.

Opracowanie: PAP/MK

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!