POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE
Wielka Brytania tworzy własną strategię obrony kosmicznej. „Poszukiwanie alternatyw”
W trakcie londyńskiej konferencji Defence Space 2018 przedstawiciele brytyjskiego rządu i sił powietrznych ogłosili przygotowania do wprowadzenia pierwszej militarnej strategii kosmicznej Zjednoczonego Królestwa. Ogólne założenia planu przedstawił Minister Obrony Wielkiej Brytanii, Gavin Williamson. Ich realizację wraz z kierowaniem i dowodzeniem militarnymi operacjami kosmicznymi powierzono oficjalnie dowództwu RAF.
W kontekście przygotowywanej strategii obronnej, przedstawiciele brytyjskiego Ministerstwa Obrony poświęcili w swoich wystąpieniach wiele uwagi ochronie kluczowej infrastruktury satelitarnej, zwiększeniu udziału branży kosmicznej w rodzimej produkcji zbrojeniowej oraz dylematom związanym z brytyjskim użytkowaniem satelitarnego systemu nawigacyjnego Galileo. Nowa strategia, oczekiwana latem (trzeci kwartał), ma określić zasady ochrony zasobów kosmicznych Wielkiej Brytanii przed pojawiającymi się zagrożeniami związanymi z przestrzenią kosmiczną. Do takich zaliczono także m.in. zagłuszenie cywilnych satelitów o zastosowaniach komunikacyjnych i nawigacyjnych w operacjach wojskowych.
Tło prac i zarys głównych postanowień przedstawił Minister Obrony, Gavin Williamson. Najogólniej rzecz biorąc, odpowiedzialność za dowodzenie operacjami kosmicznymi Wielkiej Brytanii powierzono siłom powietrznym Zjednoczonego Królestwa. W przemówieniu inaugurującym konferencję Defence Space 2018 szef sztabu RAF, Stephen John Hillier, podkreślił naturalne przygotowanie podległego mu rodzaju sił zbrojnych do podejmowania aktywności operacyjnej w kosmosie. „Choć nie mówimy jeszcze o pełnoprawnych siłach powietrzno-kosmicznych, tak naprawdę nasze zadania już od dawna obejmują dziedzinę pozaziemską” – stwierdził Hillier.
Minister Williamson skupił się z kolei na głównych założeniach strategicznych. Potwierdził m.in. zamiar zwiększenia liczby brytyjskich pracowników zatrudnionych w sektorze obronnym o specyfice kosmicznej (obecnie ok. 500) o blisko jedną piątą w ciągu najbliższych pięciu lat, co da łącznie ponad 600 osób. Zapowiedział również dokładne zweryfikowanie obecnego udziału i wkładu Zjednoczonego Królestwa w unijny program nawigacji satelitarnej Galileo. Wśród powodów są komplikacje związane z Brexitem i prawdopodobna utrata przez Wielką Brytanię pełnego dostępu do systemu. Wspomniano, że będą poszukiwane alternatywne rozwiązania, włącznie z budową własnej konstelacji nawigacyjnej, której potencjalny koszt oszacowano na blisko 5 mld funtów.
W ramach unijnego programu Galileo brytyjskie firmy znajdują się wśród kluczowych dostawców innowacji i technologii użytkowej. Wielka Brytania przeznaczyła 1,4 miliarda euro (1,2 miliarda funtów) na finansowanie programu i zapewniła niezbędną infrastrukturę naziemną na Falklandach i Wyspie Wniebowstąpienia. W ramach nowej strategii MOD będzie współpracować z brytyjską agencją kosmiczną, aby zbadać możliwości włączenia firm brytyjskich w nowy strategiczny projekt.