Reklama

Polska

POLSA nawiązuje współpracę z Chińską Narodową Agencją Kosmiczną

  • fot. http://www.telespazio.it/
    fot. http://www.telespazio.it/

Przy okazji wizyty czołowych chińskich przedstawicieli w Polsce doszło do zawarcia porozumienia o współpracy między narodowymi agencjami kosmicznymi obu państw. Uroczyste zatwierdzenie jego postanowień odbyło się 20 czerwca br. w Pałacu Prezydenckim w obecności Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga.

Przy okazji wizyty czołowych chińskich przedstawicieli w Polsce doszło do zawarcia porozumienia o współpracy między narodowymi agencjami kosmicznymi obu państw. Uroczyste zatwierdzenie jego postanowień odbyło się 20 czerwca br. w Pałacu Prezydenckim w obecności Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga. Porozumienie zostało podpisane przez prezesa POLSA, profesora Marka Banaszkiewicza i kierownika Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej (CNSA), Xu Dazhe.

Umowa tworzy prawne i organizacyjne ramy dla przyszłej współpracy pomiędzy narodowymi agencjami w zakresie eksploracji i wykorzystania przestrzeni kosmicznej w celach pokojowych. Jej celem jest również utworzenie narzędzi umożliwiających przygotowanie i podtrzymanie wzajemnych relacji w tym zakresie.

Dokument wskazuje na trzy główne obszary realizacji współpracy między PAK i CNSA: badania kosmiczne, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów astrofizyki i badań Układu Słonecznego, wymianę i wykorzystanie danych satelitarnych w rozwoju nauki o Ziemi (w tym obserwacji i monitorowania zmian klimatu i środowiska) oraz rozwój technologii kosmicznych, m.in. w obszarze telekomunikacji.

Chiny są jednym z największych graczy światowego sektora kosmicznego. Cieszymy się z podpisania porozumienia z Chińską Narodową Agencją Kosmiczną, bo otwiera ono drogę do realizacji ciekawych projektów dotyczących wymiany naukowej, organizacji sympozjów i warsztatów czy wreszcie innych wspólnych projektów kosmicznych.

Prof. Marek Banaszkiewicz, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna jest organizacją rządową powołaną w celu implementacji cywilnych programów kosmicznych. Chiny dysponują jednym z największych budżetów przeznaczonych na eksplorację kosmosu na świecie – według raportu OECD w 2013 roku wyniósł on 6,1 mld USD. Chińska aktywność w kosmosie koncentruje się na: eksploracji przestrzeni kosmicznej (w tym Księżyca i Marsa), obserwacji Ziemi, astronomii, badaniach naukowych kosmosu oraz rozwoju technologii lotów kosmicznych, w tym załogowych.

Porozumienie z CNSA jest pierwszym takim dokumentem podpisanym przez Polską Agencję Kosmiczną w bieżącym roku. Warto przypomnieć, że w 2015 roku Polska Agencja Kosmiczna zawarła już porozumienia o współpracy z agencjami kosmicznymi z Francji (CNES), Włoch (ASI), Ukrainy (NSAU) i Brazylii (AEB).

Czytaj też: Polska i Ukraina rozmawiają o współpracy w programach kosmicznych

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!