Reklama

Polska

Polscy przedsiębiorcy w Luksemburgu. Rozmowy o kosmicznym górnictwie i wizyta w SES

  • Fot. SES
    Fot. SES
  • Ilustracja: Denise Watt/Wikipedia
    Ilustracja: Denise Watt/Wikipedia

Firma techBrainers z pomocą Ambasady Wielkiego Księstwa Luksemburga i we współpracy z tamtejszym Ministerstwem Gospodarki, zorganizowała wizytę studyjną przedstawicieli polskiego sektora kosmicznego w Luksemburgu. W wizycie wzięli udział przedstawiciele firm ABM Space, Advanced Graphene Products, Centrum Badań Kosmicznych, Creotech, Future Processing oraz PIAP Space

Pierwszego dnia, 27 września br. uczestników wizyty przywitał Mathias Link, Zastępca Dyrektora ds. Kosmicznych Luksemburga, który przedstawił plany Luksemburga w obszarze kosmicznym na najbliższe lata, a także nakreślił potencjalne pola współpracy w ramach programu Space Resources (przyczynienie się do pokojowego poszukiwania i zrównoważonego wykorzystania zasobów kosmicznych). Aktywność polskiego sektora przedstawiła Otylia Trzaskalska-Stroińska, Zastępca Dyrektora Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju oraz wiceprzewodnicząca Rady Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Przedstawiciele obydwu Ministerstw w podsumowaniu zaprosili polskie firmy do zacieśnienia współpracy i rozpoczęli rozmowy na temat podpisania listu intencyjnego w tej sprawie.

Fot. Techbrainers

Po krótkiej części oficjalnej, przedstawiciele firm usiedli do bezpośrednich rozmów biznesowych. Organizatorzy wizyty, odpowiednio wcześniej przesłali stronie luksemburskiej portfolia uczestników, a także ich potrzeby i oczekiwania względem współpracy polsko-luksemburskiej, w związku z czym do rozmów usiadło 11 firm luksemburskich i jeden instytut naukowy.

Artystyczna wizja kosmicznego górnictwa, w którym przoduje Luksemburg, ilustracja: NASA

Uczestnicy prowadzili rozmowy i negocjacje przez ponad 4h, a spotkania okazały się owocne:

Dla PIAP Space była to wyjątkowo produktywna wizyta, nie tylko zakończona mierzalnymi efektami w postaci nowych zapytań ofertowych, ale i co ważniejsze nawiązaniem wartościowych i długofalowych kontaktów biznesowych. Z pewnego rodzajem pozytywnym zaskoczeniem przekonaliśmy się, że aktywność Luksemburga w obszarze tzw. górnictwa kosmicznego opiera się na głębokich analizach ekonomicznych. Inwestycje w tym obszarze, uważanym za pionierski i ryzykowny, są głęboko przemyślane i wzorują się na dobrych wzorach z sektora telekomunikacji w którym Luksemburg jest jednym z światowych liderów. I właśnie w obszarze telekomunikacji firmy z Luksemburga potrzebują partnera z mocnymi kompetencjami robotycznymi, takiego jak PIAP Space. Na tej współpracy będziemy się koncentrować

Jarosław Jaworski, PIAP Space

Czytaj też: Polska-Luksemburg: na drodze do zacieśnienia kosmicznej współpracy

Drugiego dnia uczestnicy wizyty odwiedzili LIST - Luxembourg Institute of Science and Technology, gdzie rozmawiali o potencjalnych projektach naukowych oraz wspólnym aplikowaniu do programów Horizon 2020 i projektów ESA. Podczas wizyty, organizatorzy poruszyli również temat podpisania listu intencyjnego pomiędzy polskimi firmami a Instytutem LIST.

Planujemy połączyć siły R&D AGP oraz kompleksowe zaplecze laboratoryjne LIST przeprowadzając pilotaż umożliwiające zastosowanie grafenu w przemyśle kosmicznym.

Dominika Gnatek, Advanced Graphene Products

Następnie uczestnicy udali się do siedziby SES - największego na świecie operatora satelitarnego gdzie mieli okazję zwiedzić imponującą siedzibę firmy i w cztery oczy porozmawiać z przedstawicielami wielu departamentów na temat potencjalnej współpracy i wspólnych projektach.

Na odbywającym się równolegle w Australii kongresie astronautycznym IAC temat górnictwa kosmicznego był szeroko omawiany i jest akceptowany jako wykonalny. W tym czasie my w Luksemburgu rozmawialiśmy już o konkretnej współpracy, więc cieszę się, że nadal jesteśmy z przodu stawki w tej przyszłościowej branży. Pierwsze projekty są już proponowane i budowa ekosystemu łączącego podmioty polskie i luksemburskie jest rozpoczęta

Mateusz Józefowicz, ABM Space

Czytaj też: Prawniczy wyścig po bogactwa z przestrzeni kosmicznej [ANALIZA]

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!