Pierwszego dnia, 27 września br. uczestników wizyty przywitał Mathias Link, Zastępca Dyrektora ds. Kosmicznych Luksemburga, który przedstawił plany Luksemburga w obszarze kosmicznym na najbliższe lata, a także nakreślił potencjalne pola współpracy w ramach programu Space Resources (przyczynienie się do pokojowego poszukiwania i zrównoważonego wykorzystania zasobów kosmicznych). Aktywność polskiego sektora przedstawiła Otylia Trzaskalska-Stroińska, Zastępca Dyrektora Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju oraz wiceprzewodnicząca Rady Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Przedstawiciele obydwu Ministerstw w podsumowaniu zaprosili polskie firmy do zacieśnienia współpracy i rozpoczęli rozmowy na temat podpisania listu intencyjnego w tej sprawie.
Po krótkiej części oficjalnej, przedstawiciele firm usiedli do bezpośrednich rozmów biznesowych. Organizatorzy wizyty, odpowiednio wcześniej przesłali stronie luksemburskiej portfolia uczestników, a także ich potrzeby i oczekiwania względem współpracy polsko-luksemburskiej, w związku z czym do rozmów usiadło 11 firm luksemburskich i jeden instytut naukowy.
Uczestnicy prowadzili rozmowy i negocjacje przez ponad 4h, a spotkania okazały się owocne:
Dla PIAP Space była to wyjątkowo produktywna wizyta, nie tylko zakończona mierzalnymi efektami
w postaci nowych zapytań ofertowych, ale i co ważniejsze nawiązaniem wartościowych i długofalowych kontaktów biznesowych. Z pewnego rodzajem pozytywnym zaskoczeniem przekonaliśmy się, że aktywność Luksemburga w obszarze tzw. górnictwa kosmicznego opiera się na głębokich analizach ekonomicznych. Inwestycje w tym obszarze, uważanym za pionierski i ryzykowny, są głęboko przemyślane i wzorują się na dobrych wzorach z sektora telekomunikacji w którym Luksemburg jest jednym z światowych liderów. I właśnie w obszarze telekomunikacji firmy z Luksemburga potrzebują partnera z mocnymi kompetencjami robotycznymi, takiego jak PIAP Space. Na tej współpracy będziemy się koncentrować
Czytaj też: Polska-Luksemburg: na drodze do zacieśnienia kosmicznej współpracy
Drugiego dnia uczestnicy wizyty odwiedzili LIST - Luxembourg Institute of Science and Technology, gdzie rozmawiali o potencjalnych projektach naukowych oraz wspólnym aplikowaniu do programów Horizon 2020 i projektów ESA. Podczas wizyty, organizatorzy poruszyli również temat podpisania listu intencyjnego pomiędzy polskimi firmami a Instytutem LIST.
Planujemy połączyć siły R&D AGP oraz kompleksowe zaplecze laboratoryjne LIST przeprowadzając pilotaż umożliwiające zastosowanie grafenu w przemyśle kosmicznym.
Następnie uczestnicy udali się do siedziby SES - największego na świecie operatora satelitarnego gdzie mieli okazję zwiedzić imponującą siedzibę firmy i w cztery oczy porozmawiać z przedstawicielami wielu departamentów na temat potencjalnej współpracy i wspólnych projektach.
Na odbywającym się równolegle w Australii kongresie astronautycznym IAC temat górnictwa kosmicznego był szeroko omawiany i jest akceptowany jako wykonalny. W tym czasie my w Luksemburgu rozmawialiśmy już o konkretnej współpracy, więc cieszę się, że nadal jesteśmy z przodu stawki w tej przyszłościowej branży. Pierwsze projekty są już proponowane i budowa ekosystemu łączącego podmioty polskie i luksemburskie jest rozpoczęta
Czytaj też: Prawniczy wyścig po bogactwa z przestrzeni kosmicznej [ANALIZA]