Reklama

Polska

Polska Agencja Kosmiczna podjęła delegację z DLR

Źródło ilustracji: polsa.gov.pl
Źródło ilustracji: polsa.gov.pl

W dniach 18-20 kwietnia 2017 r. w Polsce gościła naukowa delegacja Niemieckiej Agencji Kosmicznej (German Aerospace Center - DLR). Celem trzydniowej wizyty w Warszawie i Gdańsku było zaznajomienie się z potencjałem naukowym i osiągnięciami polskich jednostek naukowo-badawczych w kontekście możliwej współpracy. W harmonogramie pobytu znalazły się spotkania na Politechnice Warszawskiej, Politechnice Gdańskiej, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Akademii Marynarki Wojennej oraz Polskiej Agencji Kosmicznej.

Niemiecką Agencję Kosmiczną reprezentowali: prof. Hansjörg Dittus (członek Zarządu ds. Badań i Rozwoju oraz przewodniczący delegacji), dr Hubert Reile, Kristina Maria Dünner, dr Julia Röhrig, dr Sven Jacobsen, dr Frank Heymann, dr Andreas Fix oraz Gabriele Hermani, przedstawicielka Ambasady Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie.

W ramach wizyty Polska Agencja Kosmiczna zorganizowała dwa warsztaty dyskusyjne. Pierwszy z nich pod nazwą „Usage of satellite data concerning environmental pollution” odbył się 18 kwietnia w 2017 r. w warszawskiej siedzibie PAK. Celem spotkania była prezentacja polskich i niemieckich osiągnięć dotyczących badań skażenia środowiska naturalnego i zmian klimatycznych z wykorzystaniem danych satelitarnych pochodzących z systemów obserwacyjnych Ziemi oraz dyskusja nad możliwościami przyszłej współpracy polsko-niemieckiej w tej dziedzinie. Prezentacje wygłosili przedstawiciele Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH, Centrum Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii, Instytutu Geofizyki PAN oraz Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wystąpienie poświęcone badaniom i zrealizowanym przez DLR projektom dotyczącym monitorowania zanieczyszczeń środowiska przestawił prof. Dittus.

Drugi z warsztatów pod nazwą „Maritime safety and security” odbył się 20 kwietnia 2017 r. na Politechnice Gdańskiej. Wśród przemawiających gości znaleźli się reprezentanci Akademii Marynarki Wojennej, Instytutu Łączności, Urzędu Morskiego w Gdyni, Instytutu Oceanologii PAN, Politechniki Gdańskiej, Akademii Morskiej w Gdyni, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej. Z ramienia DLR przemawiali prof. Dittus oraz dr Sven Jacobsen, który przedstawił podstawowe obszary działalności DLR oraz omówił elementy aktywności niemieckiej związanej z bezpieczeństwem morskim.

Istotnym elementem programu wizyty był wykład prof. Dittusa na Politechnice Warszawskiej, który miał miejsce 19 kwietnia 2017 r. Niespełna godzinne wystąpienie nosiło tytuł „Challenges in Earth Observation – DLR perspective” i cieszyło się dużym zainteresowaniem studentów.

Przekrojowa prezentacja potencjału, doświadczeń i osiągnięć polskich instytutów naukowych podczas kwietniowego pobytu delegacji DLR w Polsce może przyczynić się do zacieśnienia współpracy pomiędzy polskimi a niemieckimi jednostkami w niedalekiej przyszłości.

Źródło: Polska Agencja Kosmiczna

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!