Reklama

Polska

Polska firma kosmiczna doceniona przez Deloitte

  • Fot. Creotech Instruments S.A.

Firma Creotech Instruments S.A., została po raz kolejny wyróżniona w prestiżowym rankingu Technology Fast 50 prowadzonym przez firmę doradczą Deloitte – tym razem w głównej kategorii. Zestawienie obejmuje najszybciej rozwijające się firmy technologiczne w Europie Środkowej. W tegorocznej, 17. już edycji rankingu, firmy z polski zajęły 17 z 50 miejsc. 

Creotech wyróżniony w głównej kategorii 

Ranking Deloitte Technology Fast 50 to zestawienie najszybciej rozwijających się środkowoeuropejskich przedsiębiorstw technologicznych, uszeregowanych na podstawie skumulowanego wzrostu przychodów operacyjnego. W jego skład wchodzą trzy kategorie: główna – „Technology Fast 50” oraz dwie podkategorię „Wschodzące Gwiazdy” i „Wielka Piątka”. Firmy same zgłaszają chęć udziału w rankingu, a audytorzy Deloitte weryfikują podane przez nie dane finansowe. „Technology Fast 50” jest częścią zestawienia Technology Fast 500 EMEA przygotowywanego przez Deloitte. 

Nasza spółka, która zajęła 27 miejsce w liczącym 50 firm zestawieniu, w latach 2012-2015 osiągnęła 546% dynamikę skumulowanego wzrostu przychodu operacyjnego. Oznacza to, że w czasie ostatnich 4 lat urośliśmy ponad pięciokrotnie. W ubiegłorocznej edycji zostaliśmy wyróżnieni w kategorii „Wschodzące Gwiazdy” dla firm, które na rynku działają stosunkowo niedługo. Wtedy skumulowany wzrost przychodu w latach 2011-2014 wyniósł 389%. Widać więc wyraźnie, że Creotech Instruments nabiera rozpędu. Chcemy utrzymać ten trend w kolejnych latach, szczególnie że zamierzamy odegrać istotną rolę w realizacji powstającej Polskiej Strategii Kosmicznej.

dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments S.A.

Czytaj też: Prezes Creotech: Opracowanie małych platform satelitarnych ambitnym i realnym celem [Wywiad]

W zeszłym roku Creotech Instruments zajął piąte miejsce w kategorii "Wschodząca Gwiazda"

Polskie firmy w rankingu

W głównym rankingu Deloitte Technology Fast 50 znalazły się aż 43 podmioty nieobecne w ubiegłorocznej edycji. 1 firma awansowała, a 6 firm spadło na niższą pozycję. Pierwsze miejsce pod względem liczby podmiotów obecnych na liście zajęła Polska z siedemnastoma firmami. Na drugim miejscu uplasowały się Czechy z siedmioma przedstawicielami. Trzecie miejsce pod tym względem przypadło Chorwacji z sześcioma podmiotami. Poza tym w kategorii głównej wyróżnione zostały przedsiębiorstwa ze Słowacji (5), Rumunii i Węgier (po 4), Litwy (3), oraz Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Serbii i Słowenii (po 1). 

Także w kategorii „Wschodzące Gwiazdy” największa liczba firm pochodziła z naszego kraju. Na 10 miejsc rankingowych polski rodowód mają 4 firmy. Kolejne miejsca zajęły Czechy (3), Litwa (2) i Węgry (1). W podkategorii „Wielka Piątka”, grupującej firmy z kategorii głównej o największym przychodzie, naszemu krajowy przypadło jedno miejsce. Lepsi byli Czesi, z dwoma firmami na liście.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama