Reklama

Polska

Polska zainteresowana cywilnym mikrosatelitą obserwacji Ziemi

Fot. Thales Alenia Space
Fot. Thales Alenia Space

Do końca marca 2017 roku konsorcjum na czele, którego stoi firma Thales Alenia Space opracuje studium wykonalności satelity obserwacji Ziemi o wadze do 120 kg - poinformowała Wiceminister Rozwoju Jadwiga Emilewicz. Progam mikrosatelity na potrzeby cywilne będzie realizowany niezależnie od projektu satelitów rozpoznawczych z myślą o potrzebach Ministerstwa Obrony Narodowej. 

Do końca marca 2017 roku zostanie opracowane studium wykonalności cywilnego satelity obserwacji Ziemi o wadze do 120 kg. "To studium wykonalności pozwoli nam powiedzieć więcej i przygotować się także finansowo do odpowiedzi na pytanie, kiedy i w jakim czasie, i w jakim oczywiście modelu organizacyjnym ten satelita będzie mógł być wykonany" - powiedziała Wiceminister Rozwoju Jadwiga Emilewicz. W odpowiedzi na pytanie dziennikarza Space24 Wiceminister powiedziała, że studium wykonalności "będzie stanowić oś tego co Polska chce realnie w kosmosie uzyskać i co może realnie w kosmosie zrobić".

Zlecone studium jest projektem realizowanym niezależnie od przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej studium "Satelitarny system optoelektronicznej obserwacji Ziemi", które opracowało konsorcjum na czele, którego stała Wojskowa Akademia Techniczna. "To są odrębne projekty. Ten o którym teraz mówimy ma zastosowanie stricte cywilne" - powiedziała Jadwiga Emilewicz. Wiceminister nie wykluczyła jednak możliwości wykorzystania danych pochodzących z projektowanego sprzętu przez różne podmioty publiczne. Jadwiga Emilewicz podkreśliła także, że jest jeszcze za wcześnie na to by mówić o tym, kto mógłby być operatorem polskich satelitów. 

Czytaj teżMikrosatelity – szansa dla polskiego przemysłu kosmicznego?

Budowa własnych satelitów jest jednym z trzech głównych celów wyszczególnionych przez Ministerstwo Rozwoju w Polskiej Strategii Kosmicznej. Zgodnie z jej założeniami do 2030 roku Polska będzie posiadała dostęp do infrastruktury satelitarnej umożliwiającej zaspokojenie jej potrzeb, zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. 

Czytaj też: Rząd zaakceptował Polską Strategię Kosmiczną. "Nowy rozdział"

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!