Reklama

Polska

Polska zwiększa składkę na programy opcjonalne ESA o 25%

Fot. ESA via Facebook
Fot. ESA via Facebook

Podczas Rady Ministerialnej Europejskiej Agencji Kosmicznej Polska zadeklarowała zwiększenie składki na programy opcjonalne agencji o 25%. Dzięki dodatkowym środkom pochodzącym z Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego nasz kraj będzie przeznaczać na ten cel 45 mln euro. 

W Lucerne w Szwajcarii odbyła się Rada Ministerialna państw Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Polskiej delegacji z udziałem wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego Piotra Dardzińskiego przewodniczyła wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Temat przewodni spotkania to Space 4.0i- innovate, inform, interact and inspire.

W przypadku Polski, największe znaczenie miała kwestia zwiększenia budżetu na programy opcjonalne. Całkowita składka naszego kraju do ESA w roku 2016 wyniosła blisko 30 mln euro. Kwota na kolejne 4 lata była uzgadniana pomiędzy resortami zainteresowanymi udziałem w projektach realizowanych pod auspicjami ESA. Jak informuje Ministerstwo Rozwoju kwota składki na programy opcjonalne została zwiększona o 25% do 45 mln euro.

Dzięki dodatkowym środkom finansowym przeznaczonym na ten cel przez Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego łączna polska składka na programy opcjonalne zadeklarowana na Radzie Ministerialnej w Lucernie została zwiększona o 25 proc. i wynosi 45 mln euro

Jadwiga Emilewicz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju
r

Jak informuje na swoje stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju w chwili akcesji Polski do ESA w 2012 roku na specjalnym portalu internetowym Agencji zarejestrowanych było poniżej 50 polskich podmiotów zainteresowanych udziałem w przetargach europejskiej agencji. Obecnie, cztery lata później jest ich już ponad 300. W większości są to małe i średnie przedsiębiorstwa, dla których działalność kosmiczna stanowi coraz ważniejszy obszar aktywności. Dzięki zwiększeniu polskiej składki na programy opcjonalne uzyskają dodatkowe środki finansowe na swoje działania i możliwości udziału w nowych projektach.

Podczas spotkania ESA zaproponowała państwom członkowskim kilkuletni budżet na programy opcjonalne w wysokości ponad 11 mld euro, z czego ponad miliard zostałby przeznaczony na prace rozwojowe w dziedzinie telekomunikacji, ze wsparciem sektora prywatnego.Dalsze 1,5 mld euro otrzymałby program satelitarnych misji obserwacji Ziemi. Około 800 milionów euro miałoby być przeznaczone na europejskie prace na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!