Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Polski naukowiec jednym z laureatów prestiżowej nagrody IAU

Ilustracja: IAU-Międzynarodowa Unia Astronomiczna [iau.org]
Ilustracja: IAU-Międzynarodowa Unia Astronomiczna [iau.org]

W trwającym od 2016 roku dorocznym cyklu ogólnoświatowego konkursu prac doktorskich Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) nagrodziła polskiego astronoma, doktora Przemysława Mroza za pracę obronioną w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego. To pierwszy przypadek przyznania tej prestiżowe nagrody naukowcowi z naszego kraju.

Świętująca niedawno swoje stulecie Międzynarodowa Unia Astronomiczna - największa światowa organizacja tego typu - nadaje swoje nagrody autorom najwybitniejszych prac doktorskich obronionych w roku ubiegłym w macierzystej dziedzinie. Wśród laureatów tegorocznych nagród znalazł się po raz pierwszy polski naukowiec – dr Przemysław Mróz, który uzyskał stopień doktora w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Doktor Mróz został wyróżniony laurem The 2019 IAU PhD Prize za pracę doktorską zatytułowaną „Astrophysical applications of gravitational microlensing in the Milky Way”, napisaną pod kierunkiem prof. Andrzeja Udalskiego i obronioną w Obserwatorium Astronomicznym UW we wrześniu 2019 roku. Nagroda została przyznana w segmencie dotyczącym systemów planetarnych i bioastronomii (Divison F – Planetary Systems and Bioastronomy).

Praca doktorska dr. Mroza opisuje wyniki badań dwóch pionierskich projektów naukowych: pomiarów częstości występowania i własności planet swobodnych krążących w naszej Galaktyce oraz badania rozmieszczenia gwiazd i obiektów ciemnych w Drodze Mlecznej metodą wyznaczania głębokości optycznej i częstości tzw. zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego. Badania opierały się na wieloletnich obserwacjach centralnych części Drogi Mlecznej prowadzonych w ramach przeglądu nieba OGLE (Optical Gravitational Lensing Experiment).

Dr Mróz pokazał m.in., że planety swobodne o masach zbliżonych do masy Jowisza występują znacznie rzadziej niż wcześniej szacowano. Odkrył przy tym kilka zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego wywołanych prawdopodobnie przez planety swobodne o masach zbliżonych do masy Ziemi, których istnienie było przewidywane przez teorie formowania się układów planetarnych. Publikacje przygotowane w ramach rozprawy doktorskiej dr. Mroza, opublikowane w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych na świecie (m.in. Nature), odbiły się szerokim echem wśród społeczności astronomicznej i były do tej pory cytowane już ponad 150 razy.

Dr Przemysław Mróz przebywa obecnie na stażu podoktorskim w California Institute of Technology w Stanach Zjednoczonych. W trakcie swej kariery naukowej był już kilkakrotnie wyróżniany prestiżowymi nagrodami, m.in. Nagrodą Młodych Polskiego Towarzystwa Astronomicznego czy stypendium z wyróżnieniem programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna to największa międzynarodowa organizacja astronomiczna powstała w 1919 roku. W skład IAU wchodzi ponad 80 krajów oraz ponad 13 000 indywidualnych członków – profesjonalnych astronomów. Nagrody The IAU PhD Prize za najwybitniejsze rozprawy doktorskie są przyznawane od 2016 roku. Do tej pory nagrodzono ponad 30 laureatów. Nagroda zostanie wręczona dr. Przemysławowi Mrozowi w przyszłym roku podczas Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Unii Astronomicznej w Busan w Korei Południowej.

Źródło: Uniwersytet Warszawski

Reklama

Komentarze

    Reklama