Reklama

Polska

Polskie firmy zapewnią biohodowle dla przyszłych misji kosmicznych?

Fot. dlr.de
Fot. dlr.de

Jak informuje Polska Agencja Rozwoju Przemysłu polska firma HiProMine zajęła pierwsze miejsce w Polsce i została zakwalifikowana do finału konkursu UberPITCH w Berlinie.  Przedsiębiorstwo specjalizuje się w produkcji żywności z wykorzystaniem owadów. Ta technologia być może znajdzie przyszłe zastosowanie w misjach kosmicznych w ramach bio-hodowli.  

Polacy stawiają na wykorzystanie owadów do produkcji żywności w kosmosie

HiProMine jest start-upem, który aktualnie pracuje nad rozwojem technologii bioreaktorów do utylizacji odpadów i przekształcaniu ich w pełnowartościową żywność białkową. Główną rolę odgrywają w tym procesie owady, które dzięki polskiej firmie staną się doskonałym materiałem biologicznym do produkcji pełnowartościowej żywności dla przyszłych misji kosmicznych.

Owady są niewyczerpalnym źródłem substancji i wysoko złożonych związków chemicznych które mogą być stosowane również w medycynie, farmacji i przemyśle chemicznym. Firma pracuje nad technologią produkcji paszy z białka owadziego, która może zastąpić np. mączkę rybną oraz oleju owadziego do wykorzystania w sektorze paszowym

Ponadto start-up prowadzi prace rozwojowe nad nawozem z odchodów owadzich. Ma on pełnić rolę ekologicznej alternatywy dla nawozów sztucznych w trakcie wielomiesięcznych misji eksploracji  głębokiej przestrzeni kosmicznej.

Aktualnie firma rozwija swoje unikatowe technologie w nowo powstałym ośrodku Badawczo-Rozwojowym w Robakowie pod Poznaniem. Hodowla jest prowadzona na 30 rożnych gatunkach owadów na których są prowadzone badania i testy. HiProMine będzie też testować technologię w powstającej pod Tarnowem bazie marsjańskiej M.A.R.S. (Modular Analog Research Station).

Czytaj więcej: Ruszyła budowa bazy kosmicznej pod Tarnowem

Bioreaktor do hodowli glonów

Kolejną firmą z Polski która dołączy do badań  w powyższej bazie jest Spiruu specjalizująca się w hodowli spiruliny czyli glona bardzo bogatego w substancje odżywcze który produkuje tlen. Jest to jednokomórkową alga, która jest jednym z najstarszych organizmów na Ziemi i cyjanobakterią, co oznacza że nie posiada ściany komórkowej tak jak rośliny w związku z czym substancje odżywcze w niej zawarte są bardzo łatwo dostępne dla ludzkiego organizmu w procesie trawienia. W swoim składzie zawiera przy tym, aż 70% pełnowartościowego białka poza tym witaminy, minerały i antyoksydanty działające przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. 

Nazwa firmy pochodzi od nazwy urządzenia  bioreaktora - Spiruu który jest w stanie prowadzić, całkowicie automatycznie hodowlę spiruliny, a dzięki zastosowaniu komunikacji WiFi będzie możliwa kontrola  bioreaktora na odległość za pomocą smartfona.

Europejskie badania nad stworzeniem biosystemu w kosmosie

W przyszłym roku Niemiecka Agencja Kosmiczna planuje wysłać sondę Eu:CROPIS we wnętrzu której umieszczone zostaną sadzonki roślin, a dzięki ruchowi wirowemu we wnętrzu pojazdu kosmicznego uda się naśladować przyciąganie księżycowe (0,16 siły przyciągania grawitacyjnego Ziemi) oraz marsjańskie (0,38 ziemskiego). Według badaczy rośliny do efektywnego wzrostu potrzebują zaledwie 0,1 siły pola grawitacyjnego Ziemi .

Badania tego rodzaju mają na celu stworzenie przyjaznego dla astronautów biosystemu umożliwiającego  autonomiczne podtrzymywanie procesów życiowych ( produkcja żywności i tlenu) podczas długotrwałych misji kosmicznych.

Nad taką technologią pracuje także konsorcjum MELiSSA (Micro-Ecological Life Support System Alternative ) które prowadzi eksperymenty min. nad zamkniętym systemem z glonami produkującymi tlen i szczurami, które zastępują ludzką  załogę statku kosmicznego.

Docelowo naukowcy z konsorcjum MELISSA chcą stworzyć system korzystający nie tylko  z glonów, ale również bakterii i roślin wyższych, które będą w stanie przetwarzać odpady organiczne, oczyszczać wodę i powietrze  produkując przy tym tlen i pożywienie dla przyszłych misji załogowych na Marsa lub stałych baz księżycowych i marsjańskich.

(PB)

Reklama
Reklama

Komentarze