Reklama

Europejska platforma dla satelitów telekomunikacyjnych nowej generacji

Dział Systemów Elektronicznych Astri Polska pracuje obecnie nad kolejnymi urządzeniami dla programu NeoSat. Pierwsze urządzenie (Simulation Front End) zostało dostarczone w marcu br. Docelowo Astri Polska dostarczy jeszcze jedno identyczne urządzenie tego typu. Firma wyprodukuje też dwa kolejne urządzenia - Simulated Electrical Flight Model. Obydwa typy urządzeń zostaną wykorzystane przez Airbus Defence and Space do przetestowania systemów elektronicznych satelitów NeoSat.

Celem program NeoSat jest stworzenie nowej generacji europejskich platform satelitów telekomunikacyjnych. Innowacyjne rozwiązania zastosowane w programie pozwolą m.in.: na optymalizację wydajności systemów zasilania i zwiększenie ładowności satelitów. Docelowo, program NeoSat umożliwi zredukowanie kosztów związanych z utrzymaniem satelity telekomunikacyjnego na orbicie o około 30% w stosunku do innych współczesnych konstrukcji.

EGSE dla programu NeoSat w trakcie produkcji w Astri Polska, fot. Astri Polska

Czytaj też: Astri Polska w europejskich projektach nawigacyjnych

Nowa generacja satelitów meteorologicznych z polskim udziałem

W maju br. Astri Polska dostarczyła pierwsze urządzenie elektroniczne Simulation Front End dla satelitów meteorologicznych MetOp-SG. Było to pierwsze z trzech urządzeń tego typu zamówionych przez Europejską Agencję Kosmiczną. W niedługim czasie firma rozpocznie prace nad kolejnymi EGSE, tym razem będą to – Simulated Electrical Flight Model oraz urządzeniami nazwanymi RF Suitcase. Zadanie tych ostatnich będzie polegało na przetestowaniu i walidacji stacji naziemnych odpowiedzialnych za komunikację z satelitami.

MetOp-SG to europejski program satelitów meteorologicznych. Ich zadaniem jest dostarczanie danych pogodowych w celu monitorowania klimatu oraz zwiększenie skuteczności w zakresie prognozowania pogody. Program jest wspólnym przedsięwzięciem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT). W chwili obecnej na orbicie znajdują się dwa satelity MetOp pierwszej generacji. Astri Polska uczestniczy w projekcie MetOp-SG (second generation), który ma za zadanie wysłanie w przestrzeń kosmiczną satelitów meteorologicznych drugiej generacji.

Czytaj więcej: Polskie urządzenie przetestuje europejskie satelity meteorologiczne

Astri Polska w programie sondy badającej Jowisza

JUICE (JUpiter ICy moons Explorer) to jeden z głównych projektów długofalowego planu Europejskiej Agencji Kosmicznej Cosmic Vision 2015-2025. Sonda JUICE ma za zadanie dotrzeć do Jowisza w 2030 r. i przez okres minimum trzech lat dokonać szczegółowych obserwacji gazowego olbrzyma i jego trzech lodowych księżyców: Ganimedesa, Kallisto i Europy. Start sondy planowany jest na rok 2022. Głównym wykonawcą projektu jest Airbus Defence and Space.

Sonda JUICE
Sonda JUICE. Ilustracja: ESA

Zadaniem Astri Polska będzie dostarczenie oprogramowania (Real Time Simulation) oraz dwóch urządzeń do obsługi naziemnej (Simulation Front End). Rozwiązania te pozwolą na wykonanie testów systemów elektronicznych sondy oraz uzyskać pogląd na to jak będzie funkcjonować jej wyposażenie. Testy będą miały miejsce przed wysłaniem sondy na orbitę, dzięki czemu będzie możliwe wprowadzenie ewentualnych modyfikacji w jej systemach. Rozwiązania zostaną dostarczone w 2018 roku. 

Czytaj więcej: Polska firma angażuje się w misję JUICE

Reklama

Komentarze

    Reklama