Reklama

Polska

Polskie urządzenie przetestuje europejskie satelity meteorologiczne

  • Zespół Astri Polska pracujący nad EGSE dla programu MetOp. Fot. Astri Polska
    Zespół Astri Polska pracujący nad EGSE dla programu MetOp. Fot. Astri Polska

Firma Astri Polska wyprodukowała Elektroniczny System Wsparcia Naziemnego (EGSE) dla satelitów MetOp-SG. Urządzenie zostało w całości zaprojektowane i wyprodukowane przez zespół polskich inżynierów na mocy kontraktu z ESA. Dla potrzeb programu Astri Polska dostarczy dodatkowo dwa następne urządzenia tego typu. 

Urządzenie EGSE (Electrical Ground Support Equipment) wyprodukowane przez Astri Polska pozwoli na przetestowanie systemów elektronicznych pierwszych dwóch satelitów MetOp-SG przed umieszczeniem ich na orbicie, co planowane jest w 2019 i 2020 lub 2021 roku. Aparatura została przekazana do zakładów Airbus Defence and Space w Tuluzie, gdzie powstają satelity MetOp-SG pod koniec maja br. Astri Polska wykonała urządzenie na podstawie kontraktu otrzymanego od Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). 

MetOp jest jednym z głównych europejskich programów kosmicznych. Dostarczenie EGSE to ważne osiągnięcie nie tylko dla naszej firmy lecz także istotny krok milowy dla obecności polskiego sektora kosmicznego w europejskich programach satelitarnych.

Jacek Mandas, prezes Astri Polska

W ramach programu MetOp-SG Astri Polska dostarczy dodatkowo jeszcze jedno urządzenie EGSE oraz aparaturę do testowania i walidacji stacji naziemnych, odpowiedzialnych za komunikację z satelitami. Nie jest to jednak pierwsze osiągnięcie firmy w projektach na rzecz Europejskiej Agencji Kosmicznej. W marcu br. firma dostarczyła urządzenie EGSE dla programu NeoSat, którego ideą jest stworzenie wspólnej europejskiej platformy dla satelitów telekomunikacyjnych.

Wizualizacja satelitów MetOp-SG. Ilustracja: ESA - P. Carril

MetOp to europejski program satelitów meteorologicznych. Ich zadaniem jest dostarczanie danych pogodowych w celu monitorowania klimatu oraz zwiększenie skuteczności w zakresie prognozowania pogody. Program jest wspólnym przedsięwzięciem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (Eumetsat). W chwili obecnej na orbicie znajdują się dwa satelity MetOp pierwszej generacji. Astri Polska uczestniczy w projekcie Metop-SG (second generation), który ma za zadanie wysłanie w przestrzeń kosmiczną satelitów MetOp drugiej generacji.

Całkowity koszt programu, uwzględniający wyniesienie na orbitę okołoziemską satelitów, ich budowę i obsługę oraz naziemną infrastrukturę ma kosztować do 2042 roku 4,1 mld Euro. 80% tych środków na pochodzić z budżetu Eumetsat, a reszta od ESA. Sześć nowych satelitów zbuduje Airbus Defence and Space na mocy podpisanego w październiku 2015 roku kontraktu o wartości 1,3 mld Euro. 

Fot. Astri Polska

Astri Polska jest pierwszą polską firmą działającą w obszarze technologii kosmicznych i satelitarnych, której 100% przychodu pochodzi z przemysłu kosmicznego. Angażuje się w liczne projekty na rzecz Europejskiej Agencji Kosmicznej i Komisji Europejskiej. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań z zakresu elektroniki, optoelektroniki, GNSS, satelitarnych obserwacji Ziemi i komunikacji satelitarnej. Jest to spółka joint venture pomiędzy Airbus Defence and Space i Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!