Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

"Potrzebny główny program strategiczny" w polskim sektorze kosmicznym [Space24.pl TV]

Andrzej Banasiak, Dyrektor Generalny Thales Alenia Space Polska w rozmowie ze Space24.pl odniósł się do obecnej sytuacji polskiego przemysły kosmicznego, który jego zdaniem jest na pierwszym etapie wejścia na ścieżkę industrializacji. Scentralizowaniu i dalszemu rozwojowi branży kosmicznej mógłby więc sprzyjać główny program strategiczny taki jak własny satelita. „Jest potrzeba posiadania głównego programu strategicznego, który scentralizuje wysiłki w jakimś określonym celu i wydaję się, że potrzeba posiadania własnego satelity czy to satelity naukowego czy obserwacyjnego jest uzasadniona.” - mówi Andrzej Banasiak

W rozmowie ze Space24.pl Andrzej Banasiak, Dyrektor Generalny Thales Alenia Space Polska odniósł się do aktualnego miejsca na ścieżce rozwojowej, w której obecnie znajduję się polski sektor kosmiczny: "Polski sektor kosmiczny jest w bardzo interesującym momencie swojego rozwoju ponieważ jest na dynamicznej ścieżce wstępnego etapu rozwoju. Mamy do czynienia z optymizmem, mamy do czynienia z możliwościami głównie pochodzącymi z wcześniejszych osiągnięć w sektorze naukowym i badawczym natomiast sektor kosmiczny jest na pierwszym etapie wejścia na ścieżkę industrializacji. Jeśli chodzi o ten etap to jest bardzo potrzebna integracja na poziomie politycznym, rządowym, inwestycyjnym i strategicznym." 

Zdaniem Andrzeja Banasiaka z Thales Alenia Space Polska do rozwoju branży kosmicznej mógłby przyczynić się duży program strategiczny taki jak własny satelita: "Aktualnie przemysł kosmiczny jest dosyć rozdrobniony. Jest potrzeba posiadania głównego programu strategicznego, który scentralizuje wysiłki w jakimś określonym celu i wydaję się, że potrzeba posiadania własnego satelity czy to satelity naukowego czy obserwacyjnego jest uzasadniona, w szczególności istniejącymi potrzebami z punktu widzenia potrzeb administracji publicznej czy Ministerstwa Obrony Narodowej". 

Dyrektor Generalny Thales Alenia Space Polska odniósł się w rozmowie ze Space24.pl także do korzyści jakie polskiej branży kosmicznej daje obecność naszego kraju w Europejskiej Agencji Kosmicznej: "Jest to olbrzymia szansa dla przemysłu polskiego. Po pierwsze mamy dostęp do sektora kosmicznego, który jest w jakiś sposób uporządkowany. Europejska Agencja Kosmiczna ma wizję rozwoju europejskiego sektora kosmicznego na następne 20-30 lat i na aktualnym etapie wspomaga polski przemysł poprzez dedykowane środki, które są przeznaczone tylko i wyłącznie dla polskiego przemysłu." - mówi nam Andrzej Banasiak i dodaje - "Europejska Agencja Kosmiczna robi bardzo wiele, żeby wesprzeć polski przemysł." 

Czytaj też: Jak powstają satelity we francuskim Cannes Mandelieu Space Center? [RELACJA]

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!