Reklama

Polska

Powołano Polskie Centrum Prawa Kosmicznego im. Manfreda Lachsa

Druga część uroczystości miała charakter konferencji naukowej. Fot. Paweł Ziemnicki/Space24.pl
Druga część uroczystości miała charakter konferencji naukowej. Fot. Paweł Ziemnicki/Space24.pl

W poniedziałek 29 maja 2017 roku na Uniwersytecie Warszawskim w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich odbyła się uroczystość powołania Polskiego Centrum Prawa Kosmicznego im. Manfreda Lachsa. Na ceremonię licznie przybyli przedstawiciele najważniejszych polskich ośrodków akademickich i badawczych, administracji rządowej oraz przemysłu kosmicznego. Głównym wydarzeniem było podpisanie listu intencyjnego w sprawie powołania pierwszego ogólnopolskiego ośrodka zajmującego się badaniem prawa kosmicznego.

Uroczystość otworzyły wystąpienia Kierownika Zakładu Międzynarodowego Prawa Lotniczego i Kosmicznego. prof. UW dr hab. Katarzyny Myszony-Kostrzewy oraz Dziekana Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego prof. Tomasza Giaro. Podkreślili oni znaczenie stworzenia ogólnokrajowej płaszczyzny współpracy na rzecz badania oraz rozwoju międzynarodowego i krajowego prawa kosmicznego dla polskiej nauki oraz znajdującego się na intensywnym etapie wzrostu polskiego przemysłu kosmicznego.

Gala została podzielona na dwie części. W trakcie pierwszej z nich przypomniano dotychczasowy dorobek polskiej nauki prawa kosmicznego, który najpełniej w swoich wystąpieniach podsumowali prof. SGH dr hab. Jerzy Gospodarek oraz były wieloletni Kierownik Zakładu Międzynarodowego Prawa Lotniczego i Kosmicznego prof. Zdzisław Galicki.

Następnie przedstawiciele najważniejszych ośrodków akademickich oraz administracji rządowej złożyli swoje podpisy pod listem intencyjnym powołującym Polskie Centrum Prawa Kosmicznego im. Manfreda Lachsa. Dokładne zadania oraz sposób funkcjonowania Centrum nie zostały na razie podane. Na chwilę obecną wiadomo jedynie, że kierownictwo w nim sprawowane będzie przez jeden z tworzących je ośrodków akademickich, lub badawczych w ramach rotacyjnej i trwającej rok prezydencji.

Druga część uroczystości przeznaczona została na konferencję naukową, podczas której poruszone zostały takie zagadnienia jak: prawne aspekty turystyki kosmicznej, lotów suborbitalnych i nawigacji satelitarnej, a także problematyka górnictwa kosmicznego.

Warto także zaznaczyć, że w roku powołania Centrum, czyli 2017, upływa równe 70 lat od utworzenia Instytutu Prawa Lotniczego i Zagadnień Gospodarczych Lotnictwa na Uniwersytecie Warszawskim, którego pierwszym dyrektorem był prof. Cezary Berezowski oraz 25 lat od powołania Zakładu Międzynarodowego Prawa Lotniczego i Kosmicznego na WPiA UW.

Kamil Dobrowolski

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!