Reklama

Polska

Powstanie Polskie Centrum Prawa Kosmicznego

Ilustracja: Zakład Międzynarodowego Prawa Lotniczego i Kosmicznego‎ WPiA UW via Facebook
Ilustracja: Zakład Międzynarodowego Prawa Lotniczego i Kosmicznego‎ WPiA UW via Facebook

Reżim prawny przestrzeni kosmicznej postrzega się w naszym kraju jako egzotyczną ciekawostkę w prawie międzynarodowym i najczęściej – jeśli w ogóle – omawia na kursach uniwersyteckich wespół z prawem lotniczym. Z tego względu nie jest to dziedzina znana szerszemu kręgowi odbiorców, choć zainteresowanie nią w ostatnich latach nieśmiało wzrasta w związku z przystąpieniem Polski do ESA oraz utworzeniem Polskiej Agencji Kosmicznej. Przejawem tego jest powołanie Polskiego Centrum Prawa Kosmicznego im. Manfreda Lachsa.

Publikacja jakiejkolwiek polskojęzycznej pracy naukowej oscylującej wokół prawa kosmicznego to w Polsce nadal wydarzenie rzadkie, a stan badań akademickich jest w porównaniu do innych młodych gałęzi prawa międzynarodowego, jak choćby prawa ochrony środowiska, raczej mizerny. Trudno oczekiwać zmiany tej sytuacji bez aktywnych działań mających na celu popularyzację tej problematyki, tworzenie forów spotkań, wymiany myśli i rozwoju dyskursu. Utworzenie Polskiego Centrum Prawa Kosmicznego z pewnością stanowi krok naprzód.

Powołanie Centrum połączono z konferencją naukową, w ramach której zostaną przedstawione referaty dotyczące m. in. turystyki kosmicznej, górnictwa pozaziemskiego i systemów nawigacji satelitarnej w kontekście prawnym i politycznym. Pełny program dostępny jest na stronach Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, pod tym adresem.

Na uroczystość zapraszają Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego Prof. dr hab. Tomasz Giaro oraz Kierownik Zakładu Międzynarodowego Prawa Lotniczego i Kosmicznego Prof. UW dr hab. Katarzyna Myszona-Kostrzewa. Odbędzie się ona 29 maja o godz. 10:30 w pałacu Tyszkiewiczów-Potockich (Sala balowa, Krakowskie Przedmieście 32, Warszawa). Wymagana jest uprzednia rejestracja.

Czytaj też: 50 lat Traktatu o Przestrzeni Kosmicznej 

Katarzyna Stróż

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!