Reklama

Polska

Prof. Banaszkiewicz: obronność i bezpieczeństwo priorytetem dla POLSA [Space24.pl TV]

Prof. Marek Banaszkiewicz, Fot. Space24.pl
Prof. Marek Banaszkiewicz, Fot. Space24.pl

Prof. Marek Banaszkiewicz, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, przedstawił w rozmowie ze Space24.pl główne cele Polskiej Agencji Kosmicznej. Są to obronność i bezpieczeństwo, wspieranie administracji publicznej, a także promowanie współpracy nauki z przemysłem oraz promocja polskiego przemysłu tak, by mógł on dołączyć do grona ważnych graczy na rynku światowym. Prezes POLSA odniósł się również do kwestii tworzenia strategii kosmicznej: „Strategia, która jest dobra na papierze, niekoniecznie będzie tą, którą uda się zrealizować. Więc ja - jako agencja - będę bardzo pilnował, żeby te cele strategiczne były realistyczne” - powiedział prof. Banaszkiewicz.

Prof. Marek Banaszkiewicz, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, w rozmowie ze Space24.pl odniósł się do tworzonej przez Ministerstwo Rozwoju przy współpracy z POLSA strategii kosmicznej. "Strategia, która jest dobra na papierze, niekoniecznie będzie tą, którą uda się zrealizować. Więc ja - jako agencja - będę bardzo pilnował, żeby te cele strategiczne były realistyczne" - powiedział prof. Banaszkiewicz.  

W temacie najważniejszych celów, jakie stawia przed sobą Polska Agencja Kosmiczna, prezes wymienił w pierwszej kolejności potrzeby wojskowe:"dla nas priorytetem chwili jest obronność i bezpieczeństwo, ponieważ to był obszar przez lata nieuprawiany. To znaczy zarówno MON nie widział bezpośrednich korzyści zastosowania technologii satelitarnych, a teraz już widzi, jak i sektor nie był gotowy by w takie technologie wchodzić. A to sprowadza się do budowy satelitów obserwacyjnych, telekomunikacyjnych czy części tych satelitów, a także udziału we wspólnych przedsięwzięciach z innymi krajami europejskimi właśnie w obszarze bezpieczeństwa i obronności".

Jako pozostałe dwa cele prof. Banaszkiewicz wyznaczył wspieranie administracji publicznej oraz dodał: "trzeci element to współpraca nauki z przemysłem i promocja polskiego przemysłu tak, żeby on szybko dołączył do grona ważnych graczy na rynku światowym". Jako ważny cel dla branży kosmicznej prezes POLSA wskazał w rozmowie ze Space24.pl także uruchomienie narodowego programu kosmicznego o wartości 100 mln zł rocznie. 

Prezes POLSA wskazał też na możliwe nisze, które mogą zostać wykorzystane przez Polskie podmioty: "Nisze są tam, gdzie powstają nowe programy i są takie dwa nowe programy. Jeden z nich to SSA, czyli po polsku świadomość sytuacji w kosmosie. Chodzi tu o ochronę infrastruktury, czyli tego, co lata w kosmosie, przed kosmicznymi śmieciami, przed jakimś atakiem, pogodą kosmiczną czy asteroidami. Tu Polska ma pewne atuty. Chcemy więc dołączyć do grona pięciu krajów, które to realizują na potrzeby UE. - powiedział prezes Polskiej Agencji Kosmicznej i wspomniał: "Drugi program w tej niszowej kategorii to eksploracja, gdzie mamy przecież dorobek. (...) A teraz trzeba pomyśleć o trochę większej skali. Czyli właśnie eksploracja, robotyka kosmiczna - to są te nowe dziedziny". 

Czytaj też: Prezes POLSA: "Konkretne propozycje MON" w programach kosmicznych

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!