Reklama

Polska

Projekt Hetman: polski wkład do europejskich satelitów meteorologicznych

  • MetOp Second Generation. Fot. ESA

Creotech Instruments S.A. rozpoczął współpracę z Astri Polska. Pierwszym wspólnym projektem obu firm będzie budowa modułów wchodzących w skład wyposażenia segmentu naziemnego obsługi satelity meteorologicznego MetOp-SG-A. Zaawansowany instrument wyniesiony zostanie na orbitę polarną w 2021 roku jako pierwszy z docelowej konstelacji sześciu satelitów drugiej generacji MetOp. 

Europejskie satelity meteorologiczne nowej generacji. Z pomocą polskiego przemysłu

Creotech Instruments S.A. rozpoczął współpracę z Astri Polska, spółką powiązaną z Airbus Group. Pierwszy wspólny projekt dotyczy budowy modułów wchodzących w skład wyposażenia segmentu naziemnego (GSE) obsługi satelity meteorologicznego MetOp-SG-A. Instrument zostanie wyniesiony na orbitę polarną w 2021 roku jako pierwszy z docelowej konstelacji sześciu satelitów drugiej generacji MetOp. Cały program MetOp Second Generation, realizowany na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej i EUMETSAT, potrwa do 2042 roku, a jego łączny koszt ma wynieść 4,1 mld euro.h.

W ramach przedsięwzięcia na ziemską orbitę polarną wyniesione zostanie sześć satelitów, po trzy serii A i B, które zastąpią instrumenty MetOp pierwszej generacji. Satelity serii A będą ważyć około 4 ton każdy i zostaną wyposażone w instrumenty optyczne oraz aparaturę do sondowania atmosfery. Dodatkowo Europejska Agencja Kosmiczna, której wkład finansowy w cały program sięga 20% zamontuje je także na pokładzie satelitów serii Sentinel-5, których zadaniem będzie monitorowanie jakości powietrza i poziomu zanieczyszczenia atmosfery.

Czytaj też: EUSpace16: holenderski wkład w program Copernicus

Na pokładach satelitów serii B, z których każdy ważyć będzie 3,8 tony, dominować będą instrumenty mikrofalowe. W całym konsorcjum kierowanym przez Airbus Defence and Space uczestniczyć będzie nawet 100 firm z 16 państw europejskich, a każdy z sześciu satelitów użytkowany będzie przez ponad 8 lat. 

Projekt Hetman efektem "szybkiej ścieżki" NCBiR

Na początku roku Creotech rozpoczął pracę badawczo-rozwojowe współfinansowane z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Projekt o nazwie Hetman ma umożliwić zbudowanie polskiej platformy kontroli i sterowania procesami wymagającymi szybkiego przetwarzania olbrzymiej ilości danych. Udział w projekcie MetOp-SG-A to pierwszy owoc prac nad Hetmanem, którego podsystemy wykorzystane zostaną w kosmicznym projekcie dla europejskich agencji.

Creotech informuje, że udział w projekcie ESA i EUMETSAT to przykład szybkiego wdrożenia do praktyki gospodarczej wyników prac w nowych projektach dofinansowanych przez NCBiR w ramach tzw. „Szybkiej Ścieżki”. Jest to specjalny tryb przyznawania środków na prace badawczo-rozwojowe, których zadaniem jest podniesienie innowacyjności polskich przedsiębiorstw dzięki wykorzystywaniu rezultatów prac B+R w prowadzonej przez nie działalności gospodarczej.

Prezes Brona dodaje że Creotech Instruments S.A. ma już kolejne zamówienia na podsystemy opracowane w ramach projektu Hetman. W najbliższych miesiącach zostaną one dostarczone do Szwajcarii, Niemiec oraz Czech, a także do Brazylii. Po niespełna 6 miesiącach od rozpoczęcia projektu wartość zamówień na komponenty systemu Hetman przekroczyła milion złotych. Do tej pory opracowano przy tym około 15% całego systemu Hetman.

Creotech Instruments stworzyli naukowcy, którzy w boju nauczyli się biznesu. Dzięki temu są w stanie komercjalizować wiedzę w sposób niespotykany na polskim rynku. System Hetman, który użyty zostanie w projekcie MetOp-SG-A jest tego jednym z najlepszych przykładów. Jestem jednak przekonany, że kolejne doskonałe przykłady pojawią się w najbliższym czasie.

dr Grzegorz Brona, Prezes Creotech Instruments S.A

Reklama

Komentarze

    Reklama