Reklama

KOSMONAUTYKA

Projekt komercyjnej śluzy dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Wizualizacja przedstawiająca zamontowany moduł śluzy NanoRacks i Boeinga. Ilustracja: Boeing / boeing.mediaroom.com
Wizualizacja przedstawiająca zamontowany moduł śluzy NanoRacks i Boeinga. Ilustracja: Boeing / boeing.mediaroom.com

Konsorcjum złożone z firm Boeing i NanoRacks ogłosiło przystąpienie do prac nad projektem własnej śluzy kosmicznej z przeznaczeniem dla stacji orbitalnej ISS. Moduł ma być pierwszym tego typu komercyjnym obiektem w kosmosie, a jej przeznaczeniem będzie obsługa rozmieszczania satelitów typu CubeSat. Komponent ma zostać zainstalowany w amerykańskiej sekcji stacji.

Partnerski projekt spółek Boeing i NanoRacks zakłada budowę i instalację pierwszej jak dotąd prywatnej śluzy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Inicjatywa jest wynikiem porozumienia zawartego w maju 2016 roku przez NanoRacks z NASA w sprawie udostępnienia przestrzeni użytkowej. Do projektu dołączył następnie Boeing jako wykonawca mechanizmów cumowniczych i mocujących śluzę do kabiny ciśnieniowej stacji.

Konstrukcja projektowanej śluzy ma umożliwić wysyłanie z wnętrza ISS miniaturowych satelitów typu CubeSat. Mechanizm ma zostać wmontowany w węzeł amerykańskiego modułu Tranquility, pełniąc rolę osobnego elementu konstrukcyjnego. Konstrukcja śluzy będzie tak przystosowana, by umożliwić jej późniejszy demontaż z myślą o swobodnym przeinstalowaniu na pokład przyszłej, w pełni prywatnej stacji orbitalnej. Gotowy moduł ma zostać dostarczony na ISS w 2019 roku.

Czytaj też: Boeing zaprezentował nowe skafandry do lotów na ISS

Obie zaangażowane firmy posiadają swoje doświadczenie w realizacji komercyjnych projektów dedykowanych działaniu ISS. Boeing znajduje się aktualnie na zaawansowanym etapie budowy kapsuły transportowo-załogowej CST-100 Starliner. Z kolei NanoRacks to firma konstruująca różne wersje platform doświadczalnych do prowadzenia eksperymentów naukowych i technologicznych na niskiej orbicie okołoziemskiej. Wspólny projekt Boeinga i NanoRacks ma związek z powtarzanymi co jakiś czas zapowiedziami możliwej prywatyzacji bliżej nieokreślonej części zasobów stacji kosmicznej.

Czytaj też: Cygnus w drodze z zaopatrzeniem na ISS. NASA zaprószy ogień w kosmosie

Reklama

Komentarze

    Reklama